Zmiany warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

2014-01-13, ostatnia aktualizacja 2014-01-13 (07:57.46)

Od 1 stycznia 2014 roku branżę budowlaną czekają zmiany związane z wprowadzeniem unijnej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Dotyczy ona obiektów nowo powstających i prowadzić ma do zmniejszenia zużywanej w nich energii.

Jest to pierwszy etap długofalowego procesu, który według planów ma doprowadzić w 2021 roku do osiągnięcia niemal zerowych strat energii w obiektach.

Przyjęta i zatwierdzona przez Parlament w 2010 roku dyrektywa Rady Europejskiej 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków znalazła swoje odzwierciedlenie w najnowszym rozporządzeniu Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Od nowego roku będą im podlegać wszystkie nowo budowane obiekty.

Dom jednorodzinny w technologii Ytongźródło: Xella

Dyrektywa zakłada zmniejszenie ilości energii potrzebnej do pokrycia zapotrzebowania na ciepło całego budynku. Aby to osiągnąć, ustalono stałą wartość bazową współczynnika EPH+W, który wyraża zapotrzebowanie na energię pierwotną potrzebną do ogrzania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody. Dodatkowymi zmiennymi, które zwiększają ten współczynnik jest rodzaj chłodzenia i oświetlenia zastosowany w obiekcie. Uniezależnia to omawiany współczynnik od wyglądu budynku i jego przekroju.

Energooszczędność budynku związana jest także z ilością ciepła, które wydostaje się z niego przez przegrody w postaci ścian, stropów czy dachów. Także te wskaźniki ulegną od stycznia 2014 roku zaostrzeniu. Nowa wartość graniczna dla przenikania ciepła przez ściany wynosić będzie U≤0,25 W/(m2K). Zmiany przewidziane są także dla pozostałych elementów zewnętrznych budynków.

Ważną zmianą dla inwestorów jest fakt, że od wejścia w życie tych przepisów nowe budynki będą musiały spełniać obydwie normy, a nie jak to miało miejsce dotychczas tylko jedną z nich. Takie zapisy pokazują kierunek zmian, jakie chce wymusić na krajach członkowskich Wspólnota. Jest to dążenie do niemal całkowitego wyeliminowania zbędnych strat energii i tworzenie budynków o wysokim stopniu energooszczędności.

W tym kontekście bardzo ważne staje się stosowanie w nowoczesnym budownictwie energooszczędnych materiałów. Sprawdzone rozwiązania w tym zakresie proponuje Xella Polska, oferująca szeroką gamę artykułów Silka i Ytong.

Bloczek Ytong Energoźródło: Xella

Podstawowe produkty z tego segmentu to obecnie bloczki Ytong Energo oraz Ytong Energo+. Pozwalają one na budowę ścian jednowarstwowych, spełniających normy zapisane w dyrektywie. Co więcej, już dziś wpisują się one w normy, które będą musiały spełniać budynki dopiero w 2021 roku, gdyż ich współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,19 W/(m2K).