Silka w Pięknym Wrocławiu

2014-01-09, ostatnia aktualizacja 2014-01-09 (08:09.34)

Wrocław należy do grona najpiękniejszych miast w Polsce. Jego długa i bogata historia, przenikanie się kultur, narodowości i religii dały wspaniałą mozaikę, którą doceniają historycy sztuki oraz turyści. Władze miasta kultywują przeszłość i jednocześnie spoglądają odważnie w przyszłość, tworząc koncepcję miasta opartego na wiedzy i nowoczesnych technologiach, ale stojącego mocno na swoich historycznych korzeniach.

Prowadzona rozważnie polityka kulturalna dała doskonały efekt w postaci przyznania miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 roku.

Współistnienie tradycji i nowoczesności jest dla Wrocławia sprawą kluczową. Konieczne jest także jej oddanie w powstającej architekturze. Stara tkanka miejska ubogacana jest nowoczesnymi budynkami, które nie stoją w sprzeczności z charakterem zabudowy, a jedynie podkreślają jej świetność. Aby promować estetykę trwającej cały czas rozbudowy miasta, jego władze wraz z Towarzystwem Miłośników Wrocławia organizują konkurs Piękny Wrocław, którego celem jest wskazanie optymalnych rozwiązań w skomplikowanej miejskiej rzeczywistości architektonicznej.

W tym roku laureatami konkursu w kategorii domów jednorodzinnych została pracownia Grid architekci, która zaprojektowała budynek mieszkalny na wrocławskim osiedlu Osobowice. Dom połączony z pracownią wykonano z cegieł energooszczędnych Silka wyprodukowanych przez Xella Polska.

Front domuźródło: Xella

Osobowice to historyczne osiedle, gdzie znaleźć można liczne przykłady poniemieckich gospodarstw. To właśnie jedno z nich stało się inspiracją dla projektu Grid architekci. Zgodnie z najnowszymi trendami łączy ono funkcje prywatne oraz publiczne domu jednorodzinnego. Został on wybudowany na potrzeby własne, w większości samodzielnie, z niewielkim tylko wykorzystaniem pomocy fachowych firm zewnętrznych. Założeniem było połączenie pracowni architektonicznej z przestrzenią prywatną na stosunkowo niewielkiej działce. Głównym problemem było umiejętne oddzielenie tych dwóch sfer oraz wpasowanie się w historyczną zabudowę Osobowic, z jednoczesnym zastosowaniem nowatorskich trendów technologicznych i wzorniczych.
Na działce stanęły dwa budynki, nawiązujące formą do tradycyjnej zagrody. Jest to parterowa pracownia oraz połączony z nią parkanem budynek mieszkalny. Płot dzieli działkę jednocześnie na prywatny ogród oraz publiczną przestrzeń przed pracownią.

Podobny podział widać także w samym domu. Otwarty parter, w którym przestrzeń zorganizowana jest wokół centralnie położonych schodów przeznaczony jest do przyjmowania osób z zewnątrz. Na piętrze zaś znajdują się pomieszczenia prywatne dostępne za pośrednictwem antresoli.

Tradycyjna forma całej zabudowy doskonale komponuje się z nowoczesnymi rozwiązaniami designerskimi. Wystrój wnętrza skupia się wokół surowych elementów konstrukcyjnych. Doskonale sprawdziły się w tym zadaniu cegły Silka produkowane przez Xella Polska. Ich białe powierzchnie doskonale współgrają z zapuszczonymi ciemnym olejem drewnianymi elementami. Projekt zakładał całkowitą rezygnacje z tynków wewnętrznych, tak by widoczna była faktura cegieł. W oczy rzucają się również betonowe elementy wykończenia podłóg, prefabrykowane stropy oraz widoczna konstrukcja drewniana więźby dachowej.

Widok domu z drogiźródło: Xella

Nagrodzony dom wraz z pracownią doskonale wpisują się w trend łączenia tradycyjnych form z nowoczesnymi rozwiązaniami. Geometryczne, czyste formy uzupełniono drewnianymi płaszczyznami. Brak tu zbędnych detali. Dominuje prostota i elegancja.

Nowoczesne budownictwo, dostosowane do potrzeb rodzinnych i publicznych wymaga doskonałych materiałów. Takie właśnie są cegły Silka, które stosować można zarówno w rozwiązaniach mieszkaniowych jak i przemysłowych. W przypadku wrocławskiego projektu są one klamrą spinającą wykonanie projektu i pomagają podkreślić jego różnorodne funkcje.