Politechnika Łódzka po wizycie w Ceramice Tubądzin - Będą praktyki, staże i wzajemna wymiana doświadczeń

2016-04-12, ostatnia aktualizacja 2016-04-12 (11:25.00)

W piątek, 30 października siedzibę firmy Ceramika Tubądzin odwiedzili przedstawiciele Politechniki Łódzkiej. Spotkanie związane z niedawno podjętą współpracą, miało na celu zapoznanie gości z łódzkiej uczelni z portfolio produktów, procesami i technologią produkcji Ceramiki Tubądzin. To tu już wkrótce będą odbywać praktyki i staże najlepsi studenci Politechniki – firma umożliwi im zdobywanie praktycznej wiedzy.

Współpraca będzie także wspierać rozwój innowacji i technologii. To doskonały przykład bardzo potrzebnej dziś współpracy świata nauki ze światem biznesu.

W spotkaniu wzięli udział: 
Prof. dr hab. inż. Piotr Kula, Prorektor ds. Innowacji,
Prof. dr hab. inż. Dariusz Gawin, Dziekan Wydziału Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska,
Prof. dr hab. Elżbieta Kędzia, Artysta Plastyk z Instytutu Architektury Tekstyliów,
Dr hab. inż. Łukasz Kaczmarek, prof. PŁ – Prodziekan Ds. Studiów Stacjonarnych Wydziału Mechanicznego,
Grzegorz Kierner – kierownik Działu Innowacji i Współpracy z Gospodarką, koordynujący działania związane ze współpracą.
Uczestnicy spotkania odwiedzili siedzibę główną, w której mieli szansę obejrzeć szerokie portfolio produktów firmy.

Doceniam różnorodność, wysokiej klasy wzornictwo i jakość wykonania produktów Ceramiki Tubądzin, które wywarły na mnie duże wrażenie. Z własnego doświadczenia plastyka zajmującego się architekturą tekstyliów, wiem jak trudne jest przełożenie struktur, faktur i wszelkich najbardziej charakterystycznych elementów danego materiału na produkt taki jak płytka ceramiczna. Mieliśmy okazję zobaczyć płytki imitujące drewno czy kamień – ich odwzorowanie jest tak dobre, że trudno odróżnić je od ich pierwowzorów. Cieszę się, że nasi studenci będą mieli szansę pracować przy tworzeniu takich produktów i mam nadzieję, że będzie to współpraca pełna obustronnych korzyści. Ceramika Tubądzin jest jednym z liderów w swojej branży, ale znam naszych studentów i wiem, że mogą wiele wnieść do tej firmy. To ludzie kreatywni, otwarci na wyzwania i oryginalne, nieskrępowane myślenie o nowoczesnym designie. Również dlatego dobrym pomysłem na rozszerzenie współpracy Politechniki Łódzkiej i Ceramiki Tubądzin, wykorzystującym potencjał naszych studentów, byłby konkurs na projekt płytki ceramicznej. Nagrodzone zostałyby najlepsze prace, czyli zgodne z parametrami technicznymi wyznaczonymi przez Ceramikę Tubądzin oraz wyróżniające się wyjątkowym designem. To wstępna propozycja, o której mam nadzieję będziemy jeszcze rozmawiać z naszym nowym partnerem – mówiła prof. dr hab. Elżbieta Kędzia, Artysta Plastyk z Instytutu Architektury Tekstyliów.

Goście zobaczyli także Centrum Logistyczne i magazyn, gdzie zapoznali się z procesami i strukturą organizacyjną logistyki oraz fabrykę Ceramika Tubądzin II w Ozorkowie, w której na liniach produkcyjnych i w laboratoriach poznali cały proces produkcji płytek od projektu i surowców do produktu końcowego.

Byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni niezwykle zaawansowanymi procesami i technikami produkcji oraz nowoczesnymi technologiami stosowanymi w Ceramice Tubądzin. Wyglądało, to rzeczywiście imponująco. Jestem niezmiernie zadowolony z faktu podjęcia współpracy pomiędzy naszą uczelnią a firmą i przekonany, że wniesie ona wiele do rozwoju zawodowego oraz budowania doświadczenia naszych studentów. Współpraca z otoczeniem gospodarczym to jeden z ważnych w Politechnice Łódzkiej elementów jakości i innowacyjności kształcenia, nasi studenci i młodzi naukowcy otrzymują szereg grantów na najnowocześniejsze badania. Jestem zatem pewien, że będą oni potrafili wnieść także swój wkład w budowanie innowacyjności Ceramiki Tubądzin. – mówił Prof. dr hab. inż. Piotr Kula, Prorektor ds. Innowacji.

Skąd pomysł na współpracę?

Bogata i różnorodna oferta, wzornictwo na wysokim poziomie, najnowocześniejsze technologie i procesy produkcji, sprawne zarządzanie ogromnym systemem logistycznym – to wszystko wymaga odpowiedniej wiedzy, precyzji, doświadczenia, a także nie mało talentu. Potrzebujemy zatem najlepszych techników, mechaników, projektantów. Jesteśmy jednym z liderów na rynku i chcemy pracować z najlepszymi. Uważamy, że studenci, wykształceni na jednej z najlepszych uczelni technicznych w Polsce, którzy u nas postawią pierwsze kroki zawodowe, będą nie tylko dobrymi pracownikami, ale także najlepszymi ambasadorami naszej marki. – mówi Mirosław Jędrzejczyk, Prezes Zarządu Grupy Tubądzin.

Bogata i różnorodna oferta, wzornictwo na wysokim poziomie
Bogata i różnorodna oferta, wzornictwo na wysokim poziomieźródło: Tubądzin

Współpraca pomiędzy Ceramiką Tubądzin, a Politechniką Łódzką zakłada jednak coś więcej niż wyłącznie oferty stażu czy praktyk studenckich.

To naturalne, że firma mająca swoją siedzibę w regionie oferuje praktyki i staże studenckie. Nam zależy jednak, aby ta współpraca oznaczała coś więcej. Chcemy, aby swoim zasięgiem objęła także szkolenia biznesowe dla studentów. Nabywanie zdolności praktycznych to jedno, ale równie ważne są umiejętności miękkie – znajomość rynku, wiedza na temat mechanizmów działania przedsiębiorstwa, biznesowe know-how. Doskonale byłoby, gdyby wszyscy zdolni studenci mogli zostać w naszej firmie po odbyciu stażu, ale nie zawsze jest to możliwe. Szczególnie zaangażowanym chcemy przekazać jak najwięcej wiedzy potrzebnej do pracy w naszej branży lub z nią związaną. Ponadto, we współpracy z Politechniką Łódzką chcielibyśmy skorzystać z jej potencjału naukowego w celu rozwoju naszych pracowników. W tym celu planowane są spotkania, warsztaty, panele wymiany wiedzy nauka - biznes. – mówiła Ewa Kryszkiewicz, Executive Manager Development & Business Training.

Pierwsi studenci w ramach podjętej współpracy rozpoczną swoje staże i praktyki już w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Jednocześnie w Ceramice Tubądzin będzie zdobywać doświadczenie od kilku do kilkunastu studentów, którym dedykowani będą indywidualni opiekunowie. Staże będą trwały od jednego do kilku miesięcy, a ich finansowanie będzie współdzielone przez obie strony współpracy.