Optymalne wietrzenie łazienki
Łazienka jest najwilgotniejszym pomieszczeniem w całym domu. Jeżeli dodamy do tego szczelne okna, to tworzą się tu idealne warunki do rozwoju szkodliwej dla zdrowia pleśni. Można jednak uniknąć takich nieprzyjemności. Wystarczy prawidłowe i odpowiednio częste wietrzenie.
Regularne rozszczelnianie
W stale zamkniętych pomieszczeniach tworzy się specyficzny zaduch, który nie sprzyja przebywaniu w nich. Powoduje to konieczność ich wietrzenia. O ile w ciepłe dni nie stanowi to problemu, to w zimie bywa dość kłopotliwe. Nawet krótkotrwałe otwarcie okien powoduje wyziębianie wnętrza domu, co oczywiście nie pozostaje bez wpływu na koszty zużycia energii. Dodatkowo łazienki są zazwyczaj niechętnie wietrzone ponieważ podczas kąpieli każdy woli, żeby w pomieszczeniu było ciepło.
Teraz problem ten zostaje rozwiązany. Okna Roto NT z mikrowentylacją pozwalają bowiem na nieodczuwalne dla mieszkańców wietrzenie pomieszczeń w domu. Wystarczy ustawić klamkę w odpowiedniej pozycji, a okno zostanie rozszczelnione. Niewielka szczelina, która tworzy się między ramą a ościeżnicą pozwala na wymianę powietrza, a jednocześnie nie powoduje wychładzania wnętrza domu. Wietrzenie przy użyciu okien z mikrowentylacją pozwala na wietrzenie nawet zimą.
Stopniowe uchylanie
Innym sposobem wietrzenia jest uchylanie okna. Jednak tu także pojawia się problem, gdy poszczególni domownicy inaczej reagują na zimno. Radą na to mogą być okna z 10 stopniowym mechanizmem regulacji uchyłu. Umożliwia on płynną regulację szczelina nawet do 14 centymetrów. Pozwala to na dostosowanie ilości wpuszczanego powietrza do poziomu ciepła panującego w mieszkaniu oraz do indywidualnego odczucia każdego z użytkujących pomieszczenie. Cały mechanizm posiada stabilizator, dzięki któremu niemożliwe jest przypadkowe zamknięcie okna na przykład przez podmuch wiatru.
Zdalne wietrzenie
Obawiając się o wychłodzenie łazienki, często zimą rezygnuje się z jej wietrzenia. Większa wilgotność powietrza nie jest aż tak bardzo dokuczliwa, ponieważ nie spędza się tu zbyt długiego okresu czasu. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Regularne wietrzenie to w łazienkach konieczność. Można tutaj zastosować jedno z innowacyjnych rozwiązań Roto, okno z ukrytym mechanizmem otwierająco-ryglującym Roto E-Tec Drive, które pozwala na bezgłośne, automatyczne uchylanie skrzydła do 12 centymetrów. Dzięki temu systemowi wietrzenie pomieszczenia odbywa się bez udziału mieszkańców. Do wyboru są dwa sposoby uruchamiani mechanizmu, albo nastawienie go na konkretną godzinę, albo dostosowanie do warunków zewnętrznych – na przykład urządzenie włącza się, gdy przekroczony zostanie pewien stopień wilgotności powietrza. Nie oznacza to jednak, że domownicy są zupełnie pozbawieni wpływu na cały proces. Okno można w dowolnym momencie zamknąć i wyłączyć urządzenie sterujące.
Dlaczego w łazienkach należy montować mechanizmy umożliwiające wietrzenie
Ekspert do spraw technologii okiennych Roto, Andrzej Wróblewski przypomina, że podczas korzystania z łazienki wytwarzamy dużo pary wodnej, której nadmiar jest szkodliwy nie tylko dla ludzi, ale także dla konstrukcji budynku. Dlatego podstawą utrzymania tego pomieszczenia w odpowiednim stanie jest regularne wietrzenie. Od sprawnego systemu wentylacyjnego zależy zdrowie domowników oraz trwałość łazienki. Wróblewski podkreśla, że za mała wymiana powietrza to zazwyczaj kwestia zbyt szczelnych okien. W takich wypadkach para wodna skrapla się na najchłodniejszych powierzchniach pomieszczenia. Początkowo są to szyby, a potem także ściany w pobliżu okien i w narożach. Wilgotne i ciepłe środowisko sprzyja rozwojowi grzybów pleśniowych. Te zaś produkują toksyny szkodliwie wpływające na zdrowie. Zdaniem eksperta tylko odpowiednie mechanizmy umożliwiające wietrzenie dają pewność, że w pomieszczeniu panował będzie właściwy mikroklimat.