Ogrodzenia palisadowe - najważniejsze informacje

2018-08-16, ostatnia aktualizacja 2018-08-16 (10:52.47)

Ogrodzenia palisadowe są obecnie jednym z najczęściej wybieranych typów ogrodzeń. Inwestorzy wobec współcześnie pojawiających się rozwiązań grodzenia posiadłości rezygnują z popularnej niegdyś siatki, na rzecz choćby palisad, które wyróżniają się trwałością i estetyką. Co warto wiedzieć na temat ogrodzeń palisadowych? Poniżej najważniejsze informacje.

Ogrodzenia palisadowe - najważniejsze informacje
Ogrodzenia palisadowe - najważniejsze informacjeźródło: Hammerman-Tech

Ogrodzenia palisadowe - czym są?

Ogrodzenia palisadowe stanowią wypróbowane już rozwiązanie grodzenia posiadłości, które sprawdza się zarówno na terenach komercyjnych, jak i prywatnych. Wyróżnia jest elegancki i estetyczny wygląd, a także bogate wzornictwo. Dzięki szerokiemu wyborowi palisad możliwe jest ich dostosowanie do praktycznie każdego typu architektury, a także podkreślenie walorów nieruchomości. Można je dopasować do budynków utrzymanych we współczesnym stylu, jak i tych, które są wykonane tradycyjnie.

Dużą zaletą tego rodzaju ogrodzeń jest ich solidna i trwała konstrukcja. Ogrodzenie to jest wykonywane z wysokiej jakości profili stalowych, które mają bezpośredni wpływ na wytrzymałość grodzenia i w tym względzie przewyższają tradycyjną siatkę. Wielu producentów grodzeń palisadowych zabezpiecza stalowe elementy przed korozją, dlatego wilgoć i deszcze nie stanowią zagrożenia ani dla estetyki, ani też stabilności całej konstrukcji.

Ogrodzenia palisadowe oprócz pokrycia antykorozyjnego mają także dodatkową warstwę lakieru, która odpowiada za ich kolor. U producentów możemy spotkać się z ogrodzeniami w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu każdy może dostosować ogrodzenie do swoich potrzeb i oczekiwań, a także stylu otoczenia.

Zapewniają prywatność i gwarantują ochronę

Ogrodzenia palisadowe są nowoczesnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie intymność i bezpieczeństwo na własnej posesji. Dzieje się tak ze względu na konstrukcję palisady. Jest ona nieco gęściejsza od innych typów ogrodzeń, co powoduje, że wścibskie spojrzenia przechodniów napotykają na przeszkodę dla spoglądania na nasz prywatny teren. Kształt palisady sprawia również, że utrudniony dostęp na posiadłość mają osoby niepowołane. Ogrodzenie skutecznie opóźnia ich przechodzenie, co w razie włamań będzie dla właściciela stanowić możliwość do reakcji i wezwania służb.

Przystępna cena ogrodzenia palisadowego

Tym, co zachęca do wybrania własnie ogrodzenia palisadowego jest także cena. Rozwiązanie to jest nieco droższe od typowej siatki. Jednak, gdy weźmiemy pod uwagę jego trwałość, łatwo możemy przekonać się, że to właśnie palisada jest o wiele bardziej opłacalna. Wykonana z odpornej na odkształcenia i korozję stali, jest bardziej wytrzymała i nie wymaga takiej uwagi jak innego rodzaju ogrodzenia. Inwestycja w ogrodzenie palisadowe - mimo, że jej jednorazowy koszt jest większy - jest rozwiązaniem bardziej przystępnym pod względem finansowym niż np. siatka, czy ogrodzenia drewniane, które wymagają regularnej konserwacji.

Koszt pojedynczego panelu palisadowego wynosi około kilkuset złotych i różni się w zależności od producenta, a także zastosowanych przez niego rozwiązań technologicznych.

Jak montować ogrodzenie palisadowe?

Ogrodzenie palisadowe będzie spełniać swoją funkcję tylko wtedy, jeśli zostanie prawidłowo zamontowane. Ze względu na to, że palisada jest nieco cięższa od lżejszych ogrodzeń panelowych, zazwyczaj konieczne jest wykonanie podmurówki do jej montażu.

Teren, na którym będzie znajdować się ogrodzenie należy oczyścić z kamieni, gałęzi, czy konarów. Nie powinny znajdować się na nim również inne przedmioty, które mogłyby utrudnić prace montażowe. Jeśli zachodzi taka potrzeba konieczne jest także wyrównanie terenu. Podmurówki nie należy stawiać na terenie świeżo rozkopanym lub świeżo nawiezionym. Konieczne jest najpierw zagęszczenie ziemi. Do tego celu możemy wykorzystać np. zagęszczarkę wibracyjną lub - gdy nie jest to możliwe - wykonanie dłuższych słupków na stałym gruncie, który nie został wzruszony.

Pomiary ogrodzenia

Zanim przejdziemy do montażu ogrodzenia, konieczne jest wykonanie pomiarów i zaplanowanie grodzenia. Ze względu na swoją konstrukcję ogrodzenia palisadowe będzie wymagać od nas przemyślenia, w jaki sposób zostanie ono poprowadzone. Najpierw warto jest ustalić miejsce ustawienia słupków narożnych i początkowych, to one będą stanowić punkt wyjścia do całości grodzenia. Aby uzyskać korzystniejszy efekt wizualny dobrze jest ustawić słupki węższą stroną od frontu. Po ustawieniu słupków przychodzi czas na wykonanie pomiarów i dobranie odpowiedniego rodzaju paneli palisadowych.

Montaż

Słupki ogrodzeniowe należy montować na głębokości co najmniej 50 cm. Do tego celu najlepiej jest wykorzystać wiertnice glebowe, które pozwolą na uzyskanie perfekcyjnie okrągłego dołka. Gdy wszystkie słupki zostaną osadzone, można przejść do ich stabilizacji suchym betonem. Po odczekaniu do zastygnięcia betonu można przystąpić do montażu palisady. Jest to najłatwiejszy etap pracy przy grodzeniu nieruchomości. Jeśli grodzimy posiadłość po raz pierwszy, dobrze jest skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Wsparcie podczas tworzenia artykułu - https://www.hammerman-tech.pl/

Komentarze

Ten artykuł nie był jeszcze komentowany. Skomentuj jako pierwszy!