Nowe wersje programów Purmo OZC i SDG

2013-12-24, ostatnia aktualizacja 2013-12-24 (09:00.03)

W połowie 2013 roku Purmo wprowadziło nowe wersje swoich dwóch programów Purmo OZC i SDG. Przeznaczone są one do kompleksowego obliczania parametrów systemów grzewczych oferowanych przez producenta. Są przydatne instalatorom i kontrahentom, dla których stanowią istotne ułatwienie w pracy.

Program Purmo OZC przeznaczony jest do obliczania projektowego obciążenia cieplnego budynków, sporządzania projektowanej charakterystyki energetycznej, wyznaczania świadectw energetycznych budynków oraz obliczania sezonowego zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia. Wprowadzona obecnie na rynek wersja 5.1 zawiera liczne nowe rozwiązania, które pomogą w sprawnym i efektywnym zarządzaniu systemami grzewczymi i ich instalacją. W stosunku do poprzedniej wersji 4.8 Pro nastąpiło kilka istotnych unowocześnień.

Nowa wersja programu Purmo OZCźródło: Purmo

Wprowadzono nowe możliwości obliczeniowe. Dotyczą one współczynnika przenikania ciepła U dla okien i drzwi wg normy PN-EN ISO 10077-1 oraz współczynnika zacienienia okien Fsh wg normy PN-EN ISO 13790. Użytkownik ma także możliwość samodzielnego definiowania wymagań higienicznych dla własnych typów pomieszczeń oraz dodawania do bazy danych własnych liniowych mostków cieplnych. W tych ostatnich można także uwzględniać powierzchniowe mostki cieplne (punktowe i liniowe), które występują w konstrukcji przegród wielowarstwowych. Pomocną funkcją jest także tworzenie zestawienia materiałów i przegród budowlanych, występujących w konstrukcji budynku oraz raportu z zestawieniem materiałów (materiały budowlane, przegrody budowlane, stolarka, grzejniki, producenci). Wprowadzono także rozwiązanie, które pozwala na wykonywanie analizy cieplno-wilgotnościowej przegród budowlanych wg normy PN-EN ISO 13788.

Nowa wersja programu Purmo SDGźródło: Purmo

Na rynku dostępna jest także nowa wersja programu Purmo SDG-2.0 stworzona z myślą o szybkim doborze urządzeń grzewczych w instalacjach centralnego ogrzewania. Oprogramowanie to zawiera 3 moduły, które pozwalają określić projektowe obciążenie cieplne pomieszczeń, dobrać grzejniki konwekcyjne oraz projektować systemy ogrzewania podłogowego. Dzięki jego zastosowaniu klient w kilka minut może otrzymać odpowiedź, jakie grzejniki powinien dobrać do swojego domu. System ten sprawdza się doskonale w przypadku domów jednorodzinnych, gdzie właściwie nie potrzeba później żadnych korekt. Program oblicza obciążenia cieplne pomieszczeń oraz automatycznie dobiera grzejniki w różnych konfiguracjach i rozmieszczeniach. Dokonywane na bieżąco obliczenia pozwalają określić, ile i jakich grzejników potrzebuje klient, by kompleksowo ogrzać swój budynek i nie narażać się na zbędne straty ciepła. Oprogramowanie stosować można zarówno do tradycyjnego sytemu ogrzewania konwektorowego, jak i do rozwiązań płaszczyznowych.