Najtańszy sposób na podgrzewanie wody w domu

2017-07-24, ostatnia aktualizacja 2017-07-24 (09:40.23)

Wybór urządzenia do podgrzewania ciepłej wody użytkowej jest bardzo istotny, ponieważ od tego zależy wysokość kosztów eksploatacji. Jak się okazuje, najbardziej opłacalne są w tym celu pompy ciepła do c.w.u., dzięki którym dziennie wydamy zaledwie złotówkę na podgrzanie wody.

Oszczędności na podgrzewaniu wody
Oszczędności na podgrzewaniu wodyźródło: Nibe

Do jakiego ogrzewania nadaje się pompa ciepła do c.w.u.?

Pompy ciepła pozwalają na przygotowanie ciepłej wody niezależnie od tego, jaki system centralnego ogrzewania jest zainstalowany w domu. Ich działanie jest proste – wykorzystują bowiem ciepło zawarte w powietrzu. W przypadku domów energooszczędnych, gdzie dom ogrzewany jest za pomocą kotła kondensacyjnego zasilanego stosunkowo drogim paliwem (olej lub gaz płynny), zastosowanie pompy ciepła do c.w.u. jest jak najbardziej uzasadnione ekonomicznie. Jeżeli natomiast doprowadzamy gaz z sieci, oszczędności będą, jednak nie aż tak wysokie. W takiej sytuacji pompę możemy wykorzystać jako źródło wentylacji i chłodzenia pomieszczeń – szczególnie w letnie miesiące.

W domach tradycyjnych, ogrzewanych poprzez kocioł na paliwo stałe, pompa ciepła sprawdzi się równie dobrze. Dlaczego? Poza sezonem grzewczym wystarczy uruchomić urządzenie do podgrzania ciepłej wody bez rozpalania pieca, co pozwoli na znaczne oszczędności i wygodę a ponadto ograniczy emisję szkodliwych pyłów i innych zanieczyszczeń do powietrza.

Jak zamontować pompę ciepła do c.w.u.?

Bez względu na to, jaki rodzaj pompy ciepła do podgrzewania wody zastosujemy, zawsze podłącza się ją do instalacji elektrycznej, ponieważ prąd jest konieczny do zasilania sprężarki i wentylatora wchodzących w skład pompy ciepła.

Jeżeli chcemy zamontować pompę ciepła na powietrze wewnętrzne, np. NIBE F130, zwykle instaluje się ją w kotłowni, garażu czy pralni. Z kolei urządzenie na powietrze zewnętrzne może być montowane w innych pomieszczeniach domu. Pamiętajmy jednak, że praca pompy ciepła nie jest zbyt cicha, dlatego warto ustawić ją jak najdalej od pomieszczeń najbardziej eksploatowanych, szczególnie w nocy.

Jak użytkować pompę ciepła do podgrzewania wody?

Pompy ciepła w większości posiadają już wbudowany sterownik, który jest bardzo łatwy w obsłudze. Podczas pierwszego uruchamiania monter dostosuje parametry pracy urządzenia według naszych potrzeb. Fachowiec zwykle ustawia oczekiwaną przez nas maksymalną temperaturę wody w zasobniku, czas działania i wydajność wentylatora. Ważne jest dostosowanie parametrów pompy ciepła do konkretnej taryfy prądu, z której korzystamy. Przykładowo, gdy posiadamy prąd z taryfy tańszej (drugiej), możemy ustawić pracę pompy w taki sposób, aby woda podgrzewała się tylko w nocy i np. 2 godziny w ciągu dnia dla utrzymania temperatury.

Osoby, które szczególnie dbają o to, by woda była wolna od jakichkolwiek bakterii, będą szczególnie zadowolone z zastosowania pompy ciepła. W niektórych modelach bowiem, dostępna jest opcja programowania urządzenia na dezynfekcję termiczną zasobnika. Wówczas w nocy woda podgrzewana jest aż do 70 stopni C, co prowadzi do likwidacji bakterii Legionella.

Ile kosztuje pompa ciepła do c.w.u.?

Według badań, zużycie energii do przygotowania ciepłej wody użytkowej w Polsce, wynosi średnio ok. 14 proc. całej energii zużywanej w domu. Nic dziwnego więc, że trend zamiany dotychczasowych urządzeń do podgrzewania wody, jest coraz bardziej widoczny – staramy się jak najbardziej obniżyć koszty. Można pokusić się o stwierdzenie, że pompy ciepła są urządzeniami, za pomocą których przygotowywanie c.w.u. będzie najtańsze. Wskazują na to liczne analizy porównawcze z innymi systemami.

Za pompę ciepła zapłacimy od 6 do 14 tys. zł netto. Podobną sumę musimy wydać na instalację solarną, która jednak nie jest tak wydajna jak pompy i pracuje okresowo gdy dociera do niej promieniowanie słoneczne. Najtańszymi urządzeniami będą pompy ciepła wykorzystujące powietrze wewnętrzne – pracują one bowiem jedynie w temperaturach dodatnich, dlatego koszt ich wytworzenia jest niższy. Inny rodzaj pomp należących do najtańszych, są te, które nie posiadają wężownicy do podłączenia zewnętrznego źródła ciepła oraz te bez wbudowanego zasobnika c.w.u, do których możemy podłączyć istniejący zbiornik zewnętrzny.

Ile kosztuje ogrzewanie wody za pomocą pompy ciepła?

Jak już zostało to wspomniane, pompy ciepła do c.w.u. opłacają się w każdym systemie grzewczym. Ich współczynnik sprawności wynosi ok. 3-3,7 (przy temp. powietrza 15 stopni C i temp. wody 45 stopni C). Tak wysoka efektywność sprawia, że koszty zużycia energii elektrycznej wymaganej do podgrzania 150 l wody wynoszą nie więcej niż 1 zł dziennie.

Dla porównania, wspominany moduł F130 do podgrzewania wody marki NIBE – lidera w branży urządzeń grzewczych – zużywa zaledwie ¼ energii elektrycznej w stosunku do elektrycznego podgrzewacza wody. Jedynie za pomocą kotła na węgiel jesteśmy w stanie uzyskać tak niski koszt eksploatacji. Uwzględniając jednak komfort i aspekty ochrony środowiska (pamiętając, że stopniowo w Polsce kotły na węgiel są wycofywane z obiegu – np. w Krakowie od 2019 będzie obowiązywał całkowity zakaz), instalacja pompy ciepła wydaje się być najlepszym i najtańszym rozwiązaniem.