Najpopularniejsze rodzaje mocowań. Które wybrać?
Prace remontowe i wykończeniowe często wiążą się z koniecznością wykonania dziesiątek, a niekiedy nawet setek różnego rodzaju mocowań. Do połączenia różnych elementów konstrukcyjnych stosuje się przede wszystkim kołki, wkręty, śruby i kotwy, zapewniające solidne i trwałe mocowanie.
Wybierając mocowania możesz zdecydować się na łącznik kompletny, czyli wkręt z kołkiem, lub kupić każdy z tych elementów oddzielnie. Obierając drugi wariant, pamiętaj, by średnica śrub lub wkrętów była dostosowana do średnicy kołka. Dobierając jego wielkość, miej na uwadze grubość elementu oraz rodzaj podłoża, do jakiego chcesz go przymocować.
Kołki standardowe
Do najczęściej wybieranych mocowań należą kołki standardowe, które można stosować na różnego rodzaju podłożach. Z reguły najlepiej sprawdzają się w przypadku niezbyt dużych obciążeń, niemniej mocując je w materiałach o zwartej strukturze, może być ono większe.
Nieco zmodyfikowaną wersją kołków standardowych są kołki uniwersalne, wykorzystywane do tworzenia mocowań w podłożach pełnych i drobnootworowych. Decydując się na to rozwiązanie, musisz wiedzieć, że podczas dokręcania tego typu kołków nie powinny się one obracać.
Kołki szybkiego montażu
Do grupy kołków standardowych zaliczamy również kołki szybkiego montażu z kołnierzem, polecane zwłaszcza do mocowania lekkich elementów suchej zabudowy. Co je wyróżnia? Dzięki większym kołnierzom mogą one wytrzymywać większe obciążenie, a ponadto są bardzo łatwe w montażu.
Kołki szybkiego montażu z kołnierzem możesz zastosować w takich materiałach, jak beton, kamień, klinkier i cegła. Można je zamontować bez konieczności wiercenia, a ich wykonane z polipropylenu koszulki rozszerzają się podczas wbijania, tym samym gwarantując solidne i trwałe mocowanie. Do czego można ich użyć? Z powodzeniem możesz po nie sięgnąć między innymi przy instalacji listew przypodłogowych drewnianych czy przytwierdzaniu drewnianych łat.
Kołki do miękkich materiałów
W ofercie sklepów budowlanych możesz też znaleźć kołki przeznaczone do mocowania w miękkich materiałach, które należy wkręcać w otwory o mniejszej średnicy. Sprawdzą się one choćby w sytuacji, gdy musisz zawiesić ciężkie przedmioty na ścianach zaliczanych do lekkich odmian. Szczególnym przykładem tego typu podłoża jest styropian. By zawiesić na nim szafkę lub inny cięższy przedmiot, wybierz kołki ślimakowe wkręcane bez uprzedniego nawiercania otworu.
Wybór kołków a rodzaj podłoża
Mimo że niektóre kołki można stosować na różnych podłożach, podczas zakupów warto wziąć pod uwagę jego rodzaj. Do wykonania mocowań w betonie najlepiej nadają się kołki rozporowe dopasowane do otworu. Im dłuższe i grubsze, tym lepsze – dają nam bowiem gwarancję dużej wytrzymałości nawet przy sporych obciążeniach.
Z kolei w przypadku płyt gipsowo-kartonowych polecane będą zwłaszcza specjalne kołki rozporowe, mocno przylegające do ściany, lub wspomniane już wcześniej kołki ślimakowe, które wkręca się w podłoże.