Lico Skaliste – nowość w ofercie EkoKlinkier
EkoKlinkier ma w swojej ofercie cegły o wielu naturalnych i ciekawych kolorach. Podobnie rzecz ma się z płytkami elewacyjnymi. Jednak w ostatnim czasie w światowych trendach dominować zaczyna powrót do materiału tradycyjnego jakim jest kamień.
Stąd też odpowiadając na zapotrzebowanie rynku, producent z Bogdanki przygotował nową ofertę cegieł z licem skalistym, która funkcjonować będzie pod nazwą Pejzaż.
Dotychczasowa oferta EkoKlinkier obejmowała cegły i płytki z licem gładkim, ryflowanym oraz kornikowanym. Z uwagi na coraz większe zainteresowanie naturalnymi fakturami przygotowywane są cegły i płytki z licem skalistym. Powstają one w standardowym procesie wypalania. Wypalone cegły elewacyjne poddaje się obróbce przy pomocy młotkarki. Polega on na odłupaniu kilkumilimetrowej warstwy ścianki elewacyjnej cegły. Niewielkie młoteczki o zaostrzonych końcach uderzają w lico cegły. Po takiej obróbce uzyskuje ona fakturę kamienia łupanego. Bogdanka przygotowała cegły i płytki o nowej fakturze w odcieniach: piaskowych (Siena Skalista), mleczno-kawowych (Cafena Skalista), bursztynowych (Jantar Skalisty), brązowych (Carmel Skalisty), brązowo-grafitowych (Morena Skalista).
„Skaliste” cegły i płytki znajdą szerokie zastosowanie w wykańczaniu elewacji oraz w aranżacjach wnętrz. Ich nowa faktura sprawia, że końcowy efekt jest zbliżony do zabudowy z cegieł ręcznie formowanych. To ukłon w kierunku tak modnego ostatnio naturalizmu i powrotu do tradycji. Nowa kolekcja odznacza się nieregularną fakturą, poszarpaną linią krawędzi, grą świateł odbijanych od powierzchni ułożonych pod różnymi kątami. Sprawia to bardzo naturalne i jednocześnie fascynujące wrażenie. Dla wielbicieli niepowtarzalności na pewno ich atutem będzie fakt, że przy tego typu obróbce nie da się wyprodukować dwóch jednakowych elementów. Wszystko zależy bowiem od pracy młotków i podatności na ich uderzenia poszczególnych części cegły.