Kolektory słoneczne czy pompy ciepła?
Problem właściwego korzystania z odnawialnych źródeł energii jest w ostatnich czasach coraz bardziej popularny. Jest to zagadnienie, które wpisuje się w szeroko pojęty postulat ekologicznego budownictwa. Rozważać go można na różnych płaszczyznach.
Nowymi rozwiązaniami zainteresowane są bowiem zarówno całe państwa, które spodziewają się uzyskać dostęp do niewyczerpujących się i tańszych zasobów energetycznych, jak i formy oraz osoby prywatne, które upatrują w nich możliwości zmniejszenia rachunków za energię cieplną.
W tym kontekście bardzo dużo mówi się o kolektorach słonecznych, które mają być panaceum na wszystkie bolączki systemu energetycznego. Zachęca się szeroko do ich instalowania. Jednocześnie na rynku pojawiły się też pompy ciepła, które choć mniej znane są z powodzeniem instalowane w gospodarstwach domowych.
Wiele osób, które budują bądź remontuje domy zadają sobie pytanie, który z systemów jest bardziej efektywny i tańszy w eksploatacji. Do wykorzystania kolektorów zachęcają tanie kredyty czy dofinansowania od instytucji państwowych. Należy jednak rozważyć czy rozwiązanie to jest na pewno aż tak atrakcyjne jak się wydaje.
Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na panujące w naszych szerokościach geograficznych warunki klimatyczne. Powodują one, że zastosowanie kolektorów słonecznych okazać się może nieefektywne. Przez około pół roku korzystanie z nich jest bardzo ograniczone albo wręcz uniemożliwione przez duże zachmurzenie, szybko zapadający zmrok oraz zalęgającą pokrywę śnieżną. Dodatkową wadą paneli jest ich wystawienie na działanie warunków atmosferycznych. Duży mróz, opady, wiatr, wszystko to sprawia, że ich elementy dość szybko się zużywają.
W porównaniu z tym mniej eksponowane pompy ciepła prezentują się zaskakująco dobrze. Pozyskują one energię z otoczenia, z ciepła wydzielanego przez glebę i wodę. Pozwala to na korzystanie z nich nawet przy ujemnych temperaturach. Dodatkowo jest to urządzenie, które ulega mniejszym zniszczeniom, ponieważ pozostaje całkowicie zakryte.
Porównanie pracy kolektorów słonecznych i pomp ciepła Vikersønn wykazuje, że te drugie produkują pięć razy więcej energii, co przekłada się na wcześniejszy zwrot inwestycji oraz większe oszczędności.