Jakie górne źródło do pompy ciepła?

2014-01-15, ostatnia aktualizacja 2014-01-15 (08:07.01)

Pompy ciepła, w tym produkowane przez Vikersønn to przyszłościowe rozwiązania, które coraz mocniej wchodzą na polski rynek budowlany. Sprawdzają się one świetnie w instalacjach centralnego ogrzewania. Aby jednak pompa działała w pełni efektywnie, konieczne jest rozważenie, jaka instalacja grzewcza będzie dla niej najlepsza. Jest to problem podstawowy, gdyż sama pompa, bez właściwego układu, nie będzie działała w sposób prawidłowy.

Instalacja grzewcza, która rozprowadza ciepło po całym budynku nazywana jest górnym źródłem. Ponieważ pompa ciepła jest urządzeniem niskotemperaturowym, to najlepszym dla niej jest układ o takich samych parametrach. Jej sprawność uzależniona jest od różnicy temperatur miedzy tak zwanym dolnym i górnym źródłem. A sprawność w prosty sposób przekłada się na efektywność pracy.

Ogrzewanie ścienne Vikersønnźródło: Vikersønn

Ogrzewanie płaszczyznowe

Instalacje niskotemperaturowe to takie, które wykorzystują duże powierzchnie grzewcze. Należy do nich ogrzewanie ścienne i podłogowe. Spełnia ono wszystkie wymogi konieczne do sprawnego i efektywnego działania pompy ciepła. Przy jego zastosowaniu energia cieplna oddawana jest przede wszystkim przez promieniowanie. Nie zachodzi tu zjawisko konwekcji, które nie jest zbyt korzystne dla właściwego działania pompy ciepła. Jest to ponadto instalacja tania w eksploatacji, gdyż jej temperatura zasilania jest niska. Ogrzewanie płaszczyznowe pomaga utrzymać optymalną temperaturę w budynku i przeciwdziała nadmiernym stratom ciepła. Ogrzewanie jest równomierne, a dodatkowym atutem jest możliwość chodzenia po podłogach boso nawet podczas mrozów. Instalacje płaszczyznowe nie powodują unoszenia się kurzu, są wydajne oraz zapobiegają wysuszaniu powietrza i jego jonizacji. Co bardzo ważne takie rozwiązanie pozwala na dużą akumulację ciepła jest to niezwykle wygodne, gdyż przerwa w dostawie energii trwająca nawet kilkanaście godzin nie powoduje wychłodzenia budynku. Nie można także zapominać o walorach estetycznych tego typu ogrzewania. Pozwala ono na dowolną aranżację wnętrza, nie zajmuje miejsca i nie tworzy przestrzeni, które ogrzewane są słabiej lub mocniej.

Klimakonwektor Viekrsønnźródło: Vikersønn

Klimakonwektory

Stosowanym dość powszechnie w połączeniu z pompami ciepła rozwiązaniem jest instalacja klimakonwektorów. Są to urządzenia, które pozwalają na utrzymywanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach zarówno zimą jak i latem, kiedy służą za wentylatory. Czynnikiem grzewczym jest w nich woda, która pod wpływem ciepła ulega ogrzewaniu. Montować je można w dowolnym miejscu. Nadają się także do zabudowy, co podnosi ich wartość przy nowoczesnych aranżacjach pomieszczeń. Niestety klimakonwektory generują hałas, ponieważ mają wbudowany wiatrak. W nowych modelach firmy Vikersønn udało się go w dużym stopniu zneutralizować, ale nigdy nie zniknie on zupełnie.

Grzejnikźródło: Vikersønn

Grzejniki

Z pompami ciepła mogą także współpracować grzejniki. Jest to jednak rozwiązanie, które pociąga za sobą konieczność dokładnego wymierzenia ich wielkości, tak by funkcjonowały najbardziej efektywnie przy temperaturach zasilania mieszczących się w przedziale 35-45 stopni Celsjusza. Powoduje to konieczność instalowania grzejników o dużych powierzchniach, które często niezbyt dobrze komponują się z całością pomieszczenia. Dodatkowo przy stosowaniu grzejników nie jest możliwe ich użycie jako wentylatorów.