Jak wybrać dobry mop parowy?
Masz dość mozolnych prac porządkowych i tradycyjnych mopów, które nie dość, że nie usuwają wszystkich zabrudzeń, to jeszcze zostawiają smugi? Nic dziwnego! Z tym wszystkim pomoże Ci się uporać nowoczesny i bardzo wydajny mop parowy. Sprawdź, jak wybrać najlepszy model!
Jak działa mop parowyźródło: RTV Euro AGD
Jak działa mop parowy?
Jak działa tradycyjny mop, nikomu tłumaczyć nie trzeba. Po zamoczeniu w wodzie i odciśnięciu myje się nim – mniej lub bardziej skutecznie – podłogę. Nieco bardziej skomplikowany jest mop parowy. Otóż z pozoru przypomina tradycyjny ale ma wbudowane elementy: pompkę i grzałkę, za sprawą których woda ze zbiornika jest podgrzewana do odpowiedniej temperatury – to umożliwia wydzielanie się pary wodnej.
Przed rozpoczęciem korzystania z mopa parowego trzeba napełnić zbiornik wodą. Następnie podłącza się urządzenie do gniazdka elektrycznego (chyba że jest to model akumulatorowy, wówczas należy się upewnić, że został naładowany), i gotowe. Teraz można uruchomić mop i sprzątnąć wszelkiego rodzaju zabrudzenia: od kurzu, przez sierść, po tłuszcz i przyschnięte płyny.
Zalety mopa parowego
Warto też dodać, że mop parowy do idealne urządzenie dla alergików. Po pierwsze eliminuje konieczność korzystania ze środków chemicznych (to także korzyść finansowa). Po drugie para zabija bakterie, więc podłoże zostaje nie tylko oczyszczone, ale także zdezynfekowane.
Po oczyszczeniu podłogi mopem parowym powierzchnia jest błyszcząca i sucha. Obsługa urządzenia jest łatwa, niemal identyczna jak przy klasycznym mopie, za to wielość opcji pozwala na dodatkowe zastosowania, np. mycie okien czy tapicerki.
Do jakich powierzchni?
W skrócie można by powiedzieć, że do wszystkich. Mop parowy nie zawsze polecany jest do powierzchni drewnianych, jednak jeśli posiada tryb czyszczenia drewna, sprawdzi się doskonale.
Na co dzień mopem parowym oczyścimy panele i linoleum, płytki w kuchni i łazience, kamienne posadzki, okna i inne szklane powierzchnie, fugi i podobne drobne zagłębienia, schody czy balkon. Sprawdzi się do oczyszczenia tapicerki w aucie, mebli, a nawet wersalki.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru mopa parowego?
Poza wygodą korzystania – chociażby ergonomicznym kształtem czy odpowiednią wysokością z możliwością regulacji – ważne są:
- moc – większa wiąże się z wyższa wydajnością i szybszą gotowością do pracy, ale także większymi opłatami za pobór energii. Do domu, w którym często chodzi się w butach lub mieszkają zwierzęta, lepiej wybierać mopy parowe o większej mocy (np. 1500 W). Zbyt słabe nie poradzą sobie z większymi zabrudzeniami i będzie trzeba usuwać je ręcznie,
- waga – podobnie do kształtu wpływa na komfort użytkowania. O ile mopa będziemy używać jedynie do czyszczenia podłogi, może być cięższy. Do czyszczenia niestandardowych powierzchni, np. ścian lub okien, będzie lepszy lżejszy,
- pojemność zbiornika – przy większym domu konieczny jest większy zbiornik, by porządki nie zostały przerwane w połowie z uwagi na konieczność uzupełnienia wody,
- zasilanie – jeśli tradycyjne, to konieczny jest długi kabel pozwalający na swobodne poruszanie się po domu. Z kolei model akumulatorowy musi mieć baterię, która trzyma wystarczająco długo,
- tryby działania – jak wspomnieliśmy wcześniej, do niektórych powierzchni – np. drewnianych – potrzebny jest właściwy tryb. Inaczej ryzykujemy zniszczeniem podłoża.
Jeśli już wiesz, czego oczekujesz od mopa parowego, przejrzyj ofertę sklepu i sprawdź, jaki odpowiada Ci najbardziej. Na początek skorzystaj z poradnika, który powstał w oparciu o wypowiedzi użytkowników. Ułatwi Ci podjęcie decyzji: 3 polecane mopy parowe - poznaj opinie naszych klientów.