Jak wybrać baterię do łazienki?
Dostępność różnych baterii łazienkowych sprawia, że często długo nie potrafimy się zdecydować na konkretny model. Zarówno w sklepach z wyposażeniem wnętrz, jak i w tych specjalnie dedykowanych armaturze łazienkowej wprost roi się od najróżniejszych wzorów baterii prysznicowych i wannowych, a oferta w internetowych e-shopach wcale nie jest skromniejsza. Dlatego zanim wybierzemy się na zakupy, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, które pomogą nam dokonać wyboru odpowiedniej baterii.
Jak wybrać baterię do łazienki?źródło: Praktiker Polska
Jakie funkcje ma spełniać bateria?
Oczywiście podstawowym kryterium przy wyborze baterii łazienkowej jest miejsce jej instalacji. Obecnie istnieje wyraźny podział na baterie wannowe, prysznicowe i umywalkowe. Podział widoczny jest nawet w wiodących sklepach z tymi akcesoriami, np. Praktiker: https://www.praktiker.pl/produkty,994/baterie-lazienkowe.html. Każda z nich różni się nieco od pozostałych swoją budową i parametrami. Bywa jednak, że ich funkcje są łączone tak, jak w modelach baterii wannowo-prysznicowych. Kolejnym zagadnieniem związanym z wyborem baterii jest ich funkcjonalność. Baterie mieszające, mające formę jednouchwytową, z reguły uważane są bardziej wygodne, bo z pomocą ruchów jednej dźwigni regulujemy jednocześnie temperaturę i intensywność strumienia wody w kranie. Nie brakuje jednak osób stale przywiązanych do tradycyjnych kurków z ciepłą i zimną woda. Zupełną innowacją natomiast są baterie termostatyczne dostępne w wariantach wannowych, wannowo-prysznicowych i umywalkowych. Dzięki nim nie ma niebezpieczeństwa poparzenia się gorącą wodą lub zrobienia sobie niechcący „zimnego prysznicu”. Temperaturę wody ustawia się uprzednio na pokrętle regulacji temperatur, a element termostatyczny znajdujący się w mechanizmie mieszającym będzie utrzymywał tę temperaturę za każdym razem, niezależnie od tego, czy woda będzie płynąć pod większym, czy pod mniejszym ciśnieniem. Warto także zwrócić uwagę na zapewniające maksimum higieny baterie bezdotykowe, które jeszcze do niedawna były domeną łazienek w miejscach publicznych, pubach i restauracjach, a dziś coraz chętniej montowane są w prywatnych domach i mieszkaniach.
Na jaki rodzaj montażu się zdecydować?
Zapewne kwestią kluczową będzie również to, czy mamy zamiar sami montować kupioną baterię łazienkową, czy też zdecydujemy się powierzyć ją w ręce fachowca. Wiele zależy tutaj od zakresu prac do wykonania przy montażu. Jeśli naszym celem jest jedynie wymiana starej baterii na nową, to najprawdopodobniej wykonamy ją sami, bo zamontowanie modelu podobnego do poprzedniego nie jest skomplikowanym zadaniem i polega najczęściej jedynie na odkręceniu i przykręceniu kilku śrub. Tak jest na przykład w przypadku wymiany baterii sztorcowych, znajdujących się bezpośrednio na poziomej powierzchni wanny lub umywalki. Jednak jeśli urządzamy łazienkę od początku, pole wyboru mamy mniej ograniczone, a w związku z tym możemy się zdecydować na model wymagający większego zakresu prac, tak jak w przypadku baterii ściennych, przy których trzeba wykonać prace murarskie i kafelkowanie. Przy czym baterie natynkowe montuje się łatwiej niż podtynkowe, które zamontować trzeba przed położeniem płytek. Dość popularne są baterie otworowe, jednak nie we wszystkich modelach urządzeń sanitarnych da się je zamontować. Potrzebne są specjalne otwory na krawędzi wanny lub umywalki, a niektórzy producenci odradzają samodzielne naruszanie konstrukcji swoich modeli. W takim przypadku montuje się je na oddzielnej półce lub na części obudowy z ceramiki lub drewna. W przestronnych łazienkach ciekawie prezentują się baterie wannowe wolnostojące, które montuje się w podłodze, co wymaga specjalnego doprowadzenia wody.
W jakim stylu urządzamy łazienkę?
Najczęściej kiedy dochodzi do zakupu baterii, mamy już wybrane umywalki, wanny lub modele prysznica. Naszym zadaniem będzie zatem dopasowanie wszystkich elementów pod względem stylu. Niektórzy producenci ceramicznych urządzeń sanitarnych rekomendują konkretne marki baterii łazienkowych lub mają je w swojej ofercie. Wybór tej samej marki to pójście na skróty. Czasem jednak trzeba się wysilić, żeby znaleźć odpowiedni model. Zwróćmy uwagę na fakt, że baterie łazienkowe różnią się kolorami powłoki. Najczęściej połyskują chromowanymi powierzchniami, jednak bardziej wyszukane będą te o powłokach satynowanych lub w odcieniu starego złota. Do nowoczesnych wnętrz, ale też do tych urządzonych z tak zwanym „pazurem” można wybrać kolorowe baterie umywalkowe. Najbardziej dostępne są białe lub czarne, jednak poszukując oryginalnych kolorów powinno udać się je zamówić u producenta. Innym ciekawym pomysłem jest podświetlana bateria umywalkowa. Światło LED zmienia się w niej w zależności od temperatury wody. Podobne rozwiązanie zastosowano w baterii prysznicowej, gdzie pełni ona rolę chromoterapii. Specjalna nakładka z diodami LED pozwala uzyskać kolorowy strumień wody. Możemy grać nie tylko z formą samej baterii i wybierać bardziej klasyczny lub bardziej futurystyczny kształt, ale powinniśmy wiedzieć, że różne formy przybierać może także strumień wody wypadający z kranu do wlewki. Czasem może on przypominać wodospad lub kaskadę wodną, a innym razem cienką strużkę albo strumień.