Jak praktycznie urządzić małą kuchnię?
Czy mała kuchnia może być funkcjonalna i odgrywać swoją rolę równie dobrze, jak duże pomieszczenie? Oczywiście, wystarczy mieć tylko na nią dobry pomysł. Z pomocą przychodzą sprawdzone patenty współczesnych designerów. O czym warto pamiętać, aranżując małą kuchnię?
Jak praktycznie urządzić małą kuchnięźródło: RTV Euro AGD
Po pierwsze: optyczne powiększenie
Mała kuchnia to pomieszczenie bardzo wymagające, zwłaszcza jeśli chodzi o aranżację. Problem często sprawia nietypowy wymiar wnętrza, mało miejsca na najważniejsze sprzęty lub wrażenie nieustawności. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych, a nawet najmniejsza kuchnia może być ładna i praktyczna.
W pierwszej kolejności należy zająć się jej optycznym powiększeniem. Pomoże w tym rezygnacja z wysokiej zabudowy i wybór niskich szafek kuchennych, zwłaszcza z przeszkleniami, które pomogą uzyskać wrażenie głębi. W niewielkiej kuchni dobrze sprawdzają się meble o jasnych, najlepiej połyskliwych frontach, które odbijają światło. Lekkości doda też odpowiednie ustawienie mebli, które biorąc pod uwagę np. nietypowe wymiary pomieszczenia, możemy zamówić na wymiar, tak by nie marnować ani centymetra cennej przestrzeni. Jeśli kuchnia jest zamknięta, a my mamy taką możliwość – możemy wyburzyć jej ściankę i połączyć pomieszczenie z salonem. Uzyskamy wtedy dodatkową przestrzeń oraz będziemy mogli przenieść niektóre meble poza obręb kuchni.
Po drugie: funkcjonalność
W małej kuchni wszystko możemy mieć pod ręką, bez niepotrzebnego zagarniania przestrzeni. Pomogą w tym wiszące półeczki, organizery i kosze do przechowywania. Możemy postawić też na ciąg głębokich wysuwanych szafek. Ważne, by tradycyjnie otwierane drzwiczki zastąpić systemem rolet, żaluzji lub przesuwnych osłon. Zyskamy dzięki temu nie tylko łatwy dostęp do najpotrzebniejszych sprzętów, ale również swobodnie będziemy mogli poruszać się nawet po najmniejszej kuchni. Kwestię stołu rozwiążemy za pomocą stolika ze składanymi skrzydłami lub blatu przytwierdzonego do ściany na ruchomych zawiasach. Przydatne okażą się również składane krzesła, używane jedynie wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujemy.
Po trzecie: nowoczesne rozwiązania
Aranżacja małej kuchni to prawdziwa walka o przestrzeń do pracy, dlatego warto mądrze wygospodarować jak najwięcej miejsca na przygotowanie potraw. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie szerszego blatu lub postawienie mobilnej wyspy kuchennej, która oprócz dodatkowej przestrzeni, może posiadać półeczki na garnki lub naczynia. Jeśli miejsca jest naprawdę mało, zrezygnujmy z dwukomorowego zlewu i postawy na mniejszą, bo dwupalnikową płytę grzewczą (lub mniejszą liczbę palników gazowych).
Możemy też zastąpić tradycyjny piekarnik mniejszym sprzętem, jakim jest mikrofalówka z funkcją piekarnika oraz wybrać najwęższą zmywarkę. Pamiętajmy przy tym, że nawet najmniejsze pomieszczenie może być urządzone w naszym ulubionym stylu aranżacyjnym. Dobry dobór dodatków i łączenie różnych materiałów (np. drewna i metalu) pozwoli na uzyskanie najwyższych walorów estetycznych.
Bez względu na rozmiar naszej kuchni, najważniejsze byśmy dobrze się w niej czuli i mogli przygotowywać posiłki w przyjemnym otoczeniu. Kuchnia to w końcu serce domu, oprócz zmysłu praktycznego warto więc dodać w aranżację tej przestrzeni nieco uczuć.