Jak kupić własne mieszkanie?

2018-02-02, ostatnia aktualizacja 2018-02-02 (15:13.26)

Kupno mieszkania lub domu to bardzo często decyzja na całe życie. Dlatego warto się zastanowić kilka lub nawet kilkanaście razy nad konkretnymi wyborami. Podpowiadamy, jak wybrać dobrze!

Jak kupić własne mieszkanie?
Jak kupić własne mieszkanie?źródło: Cordia Polska

Lokalizacja

Najważniejszym kryterium wyboru mieszkania powinno być jego położenie. To od lokalizacji zależy, jak długo będziesz docierać do pracy, a tym samym czy będziesz w domu spędzać więcej czy mniej czasu. Co również jest istotne – lokalizacja często rzutuje bezpośrednio na cenę mieszkania.

Decydując się na daną lokalizację, warto sprawdzić również, co do zaoferowania ma najbliższa okolica. Otoczenie, sąsiedztwo, dostępność ulubionych rozrywek… Tutaj sprawdzisz, dlaczego dobrym pomysłem jest wybór mieszkania na Bemowie: http://cordiapolska.pl/blog/2018/01/03/dzielnica-przyszloscia-dlaczego-warto-inwestowac-mieszkania-bemowie/.

Wybierając dzielnicę, należy koniecznie sprawdzić także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, by ustrzec się w przyszłości niespodzianek!

Metraż

Cena mieszkania zależy nie tylko od lokalizacji, ale też od jego metrażu. Liczy się nie tylko powierzchnia całego mieszkania, ale też liczba pomieszczeń oraz ich ustawność.

Podczas wyboru mieszkania warto wyobrazić sobie siebie za kilka lat. Być może w tym momencie jesteś szczęśliwym singlem i nie potrzebujesz więcej niż dwóch pokoi – ale zakup mieszkania to decyzja na dłużej i być może za 3-4 lata okaże się ono za małe?

Nie każdy sprzedawca musi też wystawiać oferty opłacalne cenowo. Teoretycznie: im większe M, tym więcej kosztuje… czasem jednak na teorii się kończy. Dlatego zanim zapłacisz za wybrane mieszkanie, koniecznie porównaj jego cenę z podobnymi metrażowo w okolicy.

Formalności

Kiedy już znajdziesz świetnie zlokalizowane mieszkanie w atrakcyjnej cenie… nie trać głowy! Przed podpisaniem umowy musisz jeszcze skupić się na kilku formalnościach.

Księga wieczysta to dokument, który przy zakupie nowego mieszkania prosto z rąk dewelopera jest zazwyczaj oczywistością – jednak przy kupnie lokum z rynku wtórnego… już niekoniecznie. Już podczas pierwszego oglądania mieszkania warto o to zapytać, jak również poprosić o wgląd w akt notarialny sprzedaży.

Zawczasu należy też zbadać sprawę ewentualnego zadłużenia mieszkania oraz całego budynku czy inwestycji. Nie jest to kwestia, która musi skreślić Twoje marzenie o zakupie tego mieszkania – ale na pewno lepiej jest wiedzieć o tym wcześniej… niż za późno.