Industrialne detale na miarę nowoczesnych wnętrz
Duże, otwarte przestrzenie, chłodna kolorystyka, minimum ozdób oraz plątanina różnego rodzaju kabli i rur - chciałoby się rzec, że to krajobraz fabryk i hal przemysłowych. Ten widok charakterystyczny jest jednak również dla popularnych ostatnio wnętrz industrialnych i modnych loftów, które zdobywają uznanie osób ceniących sobie nietuzinkowe i nowoczesne rozwiązania.
W przeciwieństwie do innych stylów aranżacji wnętrz, popularny dziś industrial nie był wynikiem twórczej pracy, a raczej dziełem przypadku i panującej w latach 50-tych ubiegłego wieku recesji. Zaowocowało to pojawieniem się wielu opuszczonych, pofabrycznych budynków, z których początkowo zaczęli korzystać przedstawiciele sztuki. Przerabiali je na swoje pracownie czy studia, w dużej mierze wykorzystując do tego pozostawione tam materiały - lampy, krzesła lub stoły. Z czasem przerodziło się to w modę na urządzanie w nich mieszkań, która na dobre zagościła obecnie już nie tylko w poprzemysłowych obiektach, ale i we współczesnych budynkach. By nadać pomieszczeniom modny, loftowy charakter nie musimy jednak od razu przeobrażać całego mieszkania w fabrykę. Podstawową cechą industrialnych wnętrz jest duża przestrzeń, pozornie niezaaranżowana, z nieosłoniętymi konstrukcjami, kablami czy stropowymi belkami. Ważne jest również odpowiednie wyposażenie, które ograniczone jest do niezbędnego minimum, gdzie funkcję ozdób zaczynają pełnić przedmioty codziennego użytku. Ciekawym akcentem w industrialnym stylu będą np. lampy z kolekcji Industrial marki Nowodvorski Lighting. Oprawy te wykonane są ze szkła i stali lakierowanej, czyli materiałów pożądanych w tego typu stylizacjach. Co najważniejsze, ich kształt i forma nawiązuje do charakteru opraw oświetlających niegdyś przemysłowe hale. Dodatkowo, stonowana kolorystyka idealnie wpisze się w całą kompozycję. Każdy z modeli dostępny jest w kolorze białym, grafitowym lub zimnej szarości przypominającej beton. Barwy te pozwalają na modelowanie wnętrz, optycznie je powiększając, a jednocześnie podkreślają przemysłowy chłód stylizacji.
Styl przemysłowy, który przywędrował do współczesnych mieszkań z amerykańskich i europejskich fabryk, to nietuzinkowe rozwiązania, które przeznaczone są dla osób ceniących sobie indywidualizm i odważne koncepcje.