Fundacje Velux otwierają drogę do samodzielności
Fundacja Velux dofinansowała kwotą blisko 3 milionów złotych projekt Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Nosi on nazwę „Trening samodzielności drogą do autonomii i życiowej niezależności dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną”.
Ma na celu pomoc w przystosowaniu do funkcjonowania w społeczeństwie. Projekt wpisuje się także w obchody jubileuszu 30-lecia PSOUU w Jarosławiu.
Fundacje Velux założone przez twórcę firmy Villum Kann Rasmussena działają na całym świecie, przekazując środki na projekty związane z ochroną środowiska, naukami przyrodniczymi i technicznymi, zrównoważonym rozwojem oraz pomocą społeczną. Pośród przyznanych w 2012 roku 438 dotacji znalazł się także projekt Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
Zakłada on budowę w Jarosławiu na Podkarpaciu specjalnego domu, w którym młodzież i dzieci z upośledzeniem umysłowym oraz różnymi schorzeniami od epilepsji i autyzmu po zaburzenia słuchu, wzroku czy mowy będą uczyć się samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Jest to jedna z podstawowych umiejętności, której wykształcenie pozwoli im na normalne życie w przyszłości. W ośrodku przy wsparciu asystentów będą nabywać oraz wzmacniać już posiadane umiejętności, a rodzice otrzymają pomoc psychologów z zakresu opieki nad osobami niepełnosprawnymi oraz dojrzewania dzieci z różnymi stopniami upośledzenia. Treningi te pomogą im w zrozumieniu w jaki sposób mądrze wspierać swoje dzieci na drodze do dorosłości.
Jak ważny jest to projekt wiedzą najlepiej sami rodzice niepełnosprawnych dzieci. Otaczają oni od najmłodszych lat swoje pociechy wszechogarniająca troską, zapominając często, że także muszą się one uczyć samodzielności. Troska podyktowana ogromną miłością nie może zastąpić wszystkich dziedzin życia. Na to właśnie wskazywać będą przede wszystkim psychologowie. Dzieci i młodzież z kolei muszą być przygotowane do tego by na miarę swoich możliwości móc zaspokajać podstawowe potrzeby oraz wykonywać proste codzienne czynności. Zamkniecie dziecka w pomagającej w każdej czynności rodzinie powoduje, że nie radzi sobie ono w późniejszym życiu. To z kolei potęguje istniejący w społeczeństwie obraz osoby niepełnosprawnej jako niesamodzielnej i skazanej na pomoc innych.
W ten sposób tworzy się swoiste błędne koło, z którego osobie niepełnosprawnej wyrwać się jest bardzo ciężko. Dlatego też warsztaty, jakie odbywać się będą w powstającym ośrodku mają tak wielkie znaczenie. Podopieczni nauczą się tu między innymi, jak dbać o czystość, utrzymywać higienę, ubierać się, przygotowywać proste posiłki czy robić zakupy. Poza zajęciami typowo praktycznymi konieczny jest też trening z zakresu organizacji własnego czasu, dokonywaniem wyborów i decydowaniem o sobie. Młodzi ludzie otrzymają także wsparcie w zakresie nawiązywania kontaktów międzyludzkich, bo sfera ta, jak zauważają psycholodzy, sprawia osobom niepełnosprawnym mnóstwo kłopotów. Zajęcia polegające przede wszystkim na powtarzaniu pewnych czynności mają przygotować uczestników do niezależnego dorosłego życia.
Współfinansowany przez Fundację Velux projekt potrwać ma do kwietnia 2015. Później wybudowany do jego celów ośrodek w Jarosławiu nadal będzie służył osobom niepełnosprawnym, które przygotowywać się w nim będą do samodzielnego życia. Udzielane Sparcie opiera się na najnowszych osiągnięciach psychologii rozwojowej i jest zgodne ze światowymi trendami w tym zakresie.