Folia znika z budowy zgodnie z ustawą śmieciową
Budowa i wykańczanie budynków to proces, w czasie którego powstają duże ilości odpadów. Jednym z najbardziej rzucających się w oczy jest folia używana do transportu wszelkiego rodzaju elementów i materiałów budowlanych. Jest ona bardzo groźna dla środowiska naturalnego i ulega biodegradacji niezwykle wolno.
Z tego względu jednym z kluczowych problemów inwestorów i firm budowlanych jest pozbywanie się tego rodzaju odpadów zgodnie z obowiązującym prawem.
W styczniu 2012 roku Sejm RP przyjął ustawę o gospodarce odpadami. Na jej podstawie wszystkie śmieci znajdujące się na terenie danej gminy stały się jej własnością. Wymusiła ona na organach samorządu terytorialnego odbiór śmieci od mieszkańców oraz ich utylizację. Zajęły się tym wyspecjalizowane firmy po podpisaniu odpowiednich umów z gminami. Ustawa zaczęła obowiązywać 1 lipca 2013 roku.
Jednak już pierwsze miesiące praktycznego jej stosowania pokazały, że o ile nie ma większych problemów z odpadami domowymi czy pochodzącymi z przedsiębiorstw, to duża dowolność panuje w sprawie śmieci pozostałych po budowach. Nie są one bowiem traktowane jak odpady komunalne, a ich wywóz powinna zapewnić firma prowadząca prace.
Są jednak sytuacje, które wymykają się takim nakazom. Mają one miejsce przede wszystkim wtedy, gdy remonty prowadzone są samodzielnie, bez angażowania firmy zewnętrznej. Problem maja także inwestorzy, którzy podpisując umowę nie zawarli w niej dokładnych ustaleń dotyczących wywozu pozostałości po budowie oraz kosztów takiego przedsięwzięcia. Może to znacząco podnieśc koszty całej inwestycji.
Naprzeciw tym problemom wychodzi producent energooszczędnych materiałów budowlanych, firma Xella. W swoim najnowszym programie „Folia znika z budowy” proponuje ona osobom budującym domy oraz firmom budowlanym stosującym bloki Ytong lub bloczki Silka bezpłatną możliwość pozbycia się foliowych opakowań z terenu budowy.
W ramach programu możliwe są dwa rodzaje postępowania. Najbardziej optymalnym jest wywóz folii przez przedstawicieli firm recyklingowych, które poleca Xella. Jeżeli jednak miejsce budowy nie pozwala na bezpośredni przyjazd odbiorcy odpadów, zgłaszający otrzyma dokładną informację, gdzie znajduje się najbliższy skup odpadów foliowych. Co ważne oddawać można wszystkie opakowania foliowe, które znajdą się na budowie, nie tylko te pochodzące z produktów Xella. Klienci mogą zgłaszać chęć pozbycia się odpadów przez formularz internetowy lub telefonicznie.