Energooszczędność a okna dachowe
Izolacyjność budynku jest jednym z najważniejszych parametrów, gdy zależy nam na energooszczędnym mieszkaniu. Okna spełniają tu kluczową rolę, ponieważ nawet w przypadku dobrego zabezpieczenia termicznego ścian – nieszczelne okna mogą zrujnować cały plan.
Gdy decydujemy się na okna dachowe, pod uwagę należy wziąć kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim rodzaj szyb, odpowiednią wentylację, zabezpieczenie przed słońcem oraz utratą ciepła. Przesłony okienne, czyli różnego rodzaju rolety, ograniczają straty ciepła zimą nawet do 35 proc., a w związku z tym mają wpływ na utrzymanie stałej temperatury we wnętrzu. Ponadto latem chronią przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń. Do wyboru mamy szeroką gamę różnego rodzaju żaluzji. Szczególnie w oknach dachowych, które są nachylone względem podłoża (tzw. połaciowych) sprawdzają się plisy. Można je instalować w taki sposób, że odsłaniają się zarówno od dołu, jak i od góry.
Na co zwrócić uwagę, wybierając szyby do okien dachowych
Okno wyposażone w dwie szyby, z wypełnioną gazem szlachetnym przestrzenią pomiędzy to najlepszy gwarant zabezpieczenia termoizolacyjnego pomieszczenia. Szyba zewnętrzna w oknach dachowych powinna być wykonana ze szkła hartowanego. Dodatkowym atutem, szczególnie w przypadku okien połaciowych jest powłoka samoczyszcząca. Szyba wewnętrzna najlepiej, aby była pokryta warstwą niskoemisyjną. Wówczas straty ciepła skumulowane na poddaszu są ograniczone do minimum. Dzięki tego typu parametrom okno nie tylko będzie doskonale zatrzymywało promieniowanie słoneczne latem, ale również będzie stanowiło źródło pasywnego ciepła w czasie zimy. Kolejnym ważnym parametrem w wyborze okien do poddasza jest współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego. Oznaczany jest on literą „g”. Im jest wyższy, tym więcej ciepła pozostaje w środku. Jest to szczególnie cenne zimą. Natomiast w czasie letnich upałów nadmierne ogrzewanie można zminimalizować, instalując rolety okienne.
Odpowiednia wentylacja pomieszczeń – współczynnik filtracji powietrza
Symptomem złej infiltracji powietrza w pomieszczeniu są zaparowane okna oraz zbierające się na szybach kropelki wody. Aby temu zapobiec, musimy przy wyborze okien zwrócić uwagę na ich współczynnik szczelności – oznaczany literą „a”, który powinien być odpowiednio dobrany do charakterystyki danego wnętrza. Jeżeli pomieszczenia są pozbawione wentylacji mechanicznej (np. w postaci kominów wentylacyjnych), okna muszą mieć najniższy współczynnik, ponieważ powietrze musi być systematycznie wymieniane. Wówczas warto również zainstalować automatyczne nawiewniki, w których regulacja wymiany powietrza uzależniona jest od poziomu wilgotności pomieszczeń. W pozostałych przypadkach współczynnik infiltracji może zawierać się w przedziale 0,5-1,0 a.