Dym groźniejszy od ognia
Pożary to jedno z zagrożeń, którego człowiek obawia się najbardziej. Mając przed oczami syczące płomienne języki, zapominamy często, że w wyniku spalania wytwarzana jest duża ilość dymu. Jest on bardzo niebezpieczny i wbrew obiegowej opinii prowadzi do znacznie większych tragedii niż sam ogień.
O ile przed ogniem da się uciec, to dym zawierający produkty rozkładu termicznego wielu, w tym także sztucznych, materiałów prowadzi do zatruć i zaczadzenia, które są najczęstszą przyczyną śmierci w wyniku pożaru.
Materiały i technologie stosowane we współczesnym budownictwie mogą prowadzić do zwiększenia lub zmniejszenia bezpieczeństwa pożarowego budynków. Jest to szczególnie ważne zagadnienie w kontekście pojawiania się coraz szczelniejszych okien i okładzin. Są one odpowiedzią na zapotrzebowanie na budynki energooszczędne, ale także mogą przyczyniać się do odporności na ogień. Budując dom, warto więc spojrzeć nie tylko na cenę i parametry techniczne stosowanych materiałów, ale także do tabeli przedstawiających klasyfikację ogniową nazywaną popularnie reakcją na ogień. Zawiera ona także informacje o tym, ile dymu i o jakim składzie wydziela się podczas palenia poszczególnych materiałów.
Klasyfikacje dodatkowe
Do klasyfikacji dodatkowych używa się oznaczeń klas od A1 do E. Zawierają one oprócz podstawowych kryteriów, takich jak ilość i szybkość wydzielania energii podczas palenia (efektywność paliwowa), czas do zapalenia wyrobu przy kontakcie z ogniem oraz szybkość i zasięg rozprzestrzeniania się płomieni także informacje o stopniu dymotwórczości. Określa się także możliwość tworzenia przez materiał tak zwanych płonących kropli, które wpływają na stopień rozprzestrzeniania się pożaru. Stosuje się tu oznaczenia od d0 do d2, które oznaczają znikome lub minimalne wydzielanie kropel, po ich duży wypływ. Etykieta może więc dać nam wszystkie potrzebne informacje na temat stopnia zabezpieczenia pożarowego, jakie uzyskamy, stosując wybrany przez nas produkt.
Praktyki nigdy za wiele
Rockwool Polska, producent niepalnej wełny skalnej, pełniącej funkcję pasywnej ochrony przeciwpożarowej budynków prowadzi kampanię edukacyjną, która ma uświadomić odbiorcom jak ważne jest stosowanie właściwych materiałów w kontekście bezpieczeństwa pożarowego. W ramach przedsięwzięcia wspólnie z jednostka straży pożarnej z Zielonej Góry zorganizowano specjalne warsztaty podczas których dziennikarze mogli się przekonać, jak groźny dla życia jest dym wydzielający się podczas pożaru. Praca w warunkach zadymienia, przy ograniczonej widzialności jest niezwykle trudna, a większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy. Warsztaty były także okazją do poznania pracy strażaków oraz rozmów z ekspertami.