Drutex promuje polską architekturę
Magazyn Builder zaliczany do ważniejszych czasopism branżowych organizuje program Mecenas Polskiej Architektury. Udało mu się zainteresować promocją polskich architektów i konstruktorów Ministerstwa Gospodarki, Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich, które objęły patronat nad przedsięwzięciem.
Mecenasem Polskiej Architektury 2013 roku została firma Drutex będąca liderem na europejskim rynku stolarki okiennej.
Stworzony przez Builder program ma promować polskich architektów i konstruktorów. Prezentowany będzie ich dorobek w postaci projektów zrealizowanych lub czekających na realizację. Organizatorzy zwracają uwagę, że pozycja tych dwóch zawodów jest często niedoceniana, nie tylko w kontekście budowy obiektu, ale także kształtowania przestrzeni publicznej i całym procesie inwestycyjnym. Promowani specjaliści mają się odznaczać stosowaniem w swoich projektach nowoczesnych technologii oraz materiałów, co pozwoli na tworzenie innowacyjnych budynków, które sprostają wymaganiom współczesnego świata.
Dla polskiej architektury upadek komunizmu oraz przemiany ekonomiczne i społeczne, jakie niósł on ze sobą stał się podstawą do odrodzenia. W zapomnienie odeszło budownictwo z wielkiej płyty, które nie wymagało zbyt dużo polotu. Szarość, bylejakość, brak dostępu do najnowszych technologii stał się tylko coraz bardziej odległą przeszłością. Jak grzyby po deszczu wyrastać zaczęły pracownie architektoniczne i biura projektowe, które starały się sprostać nowej rzeczywistości. Początkowo wywoływało to niemały chaos, pogłębiony przez społeczne oczekiwania. Podsycało je podkreślanie wolności, które często niestety sprowadzało inwestorów na manowce. Ostatnia dekada XX wieku stała się dość szybko czasem niezorganizowanego rozwoju budownictwa, które bazowało często na projektach słabych. Powstały w ten sposób budynki, które niestety do dziś szpecą polski krajobraz.
Na szczęście początek XXI wieku przyniósł opanowanie oraz coraz większy rozwój świadomości społecznej co do roli, jaką odgrywa w publicznej przestrzeni architektura. Młodzi polscy architekci zaczęli rewolucjonizować rynek projektów, a ich realizacje szybko trafiły do najbardziej opiniotwórczych mediów branżowych świata. Wyróżniano tu zarówno inwestycje od podstaw jak i przebudowy istniejących już obiektów. Polska architektura wyszła z zaścianka i stała się liczącym graczem na arenie międzynarodowej. Rewolucja dokonała się nie tylko pod względem formy, ale także stosowanych materiałów i technologii. Wprowadzono innowacyjne rozwiązania oraz zaczęto stosować najwyższej jakości materiały budowlane. Nie zmienia to faktu, że prace polskich architektów wymagają wciąż dobrej reklamy oraz popularyzacji za granicą. Stąd pomysł na program Mecenas Polskiej Architektury. Jednym z nich została firma Drutex, która podkreśla, że budowanie uznania dla polskich pomysłów jest zadaniem bardzo odpowiedzialnym, ale też niezbędnym do dobrego funkcjonowania rynku. Przedstawiciele przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę, że to właśnie architekci odpowiadają za to, jak rozwija się cała branża i jakie trendy w niej obowiązują.
Współczesna architektura światowa coraz mocniej podkreśla, że w najbliższych latach swój udział w rynku zwiększy segment budownictwa ekologicznego i pasywnego. To w tę stronę spoglądają teraz z nadzieją młodzi architekci. Ich projekty wymagają stosowania najnowocześniejszych technologii. Są one wykorzystywane właśnie przez Drutex, który należy do europejskich liderów w produkcji energooszczędnych okien. Zrównoważone budownictwo to dziś jeden z najszybciej rozwijających się sektorów w branży. Stąd nacisk na promocję architektów, którzy stosują te rozwiązania w swoich projektach.
„Z przyjemnością włączamy się w kolejną inicjatywę mającą na celu promocję polskiej architektury i osobowości tworzących jej podstawy w Polsce” – mówi prezes Spółki Drutex S.A. Leszek Gierszewski. Przypomina także, że przedsiębiorstwo już od 20 lat wprowadza na rynek nowoczesne i zgodne z najnowszymi trendami produkty. Prezes podkreślił także, że tylko współgranie projektów architektonicznych z rozwiązaniami technologicznymi dostępnymi na rynku pozwala na odniesienie sukcesu inwestycyjnego. Jednocześnie wskazał na znaczenie, jakie posiada dobry projekt w zakresie jego użytkowania, ale także wpływu na przestrzeń publiczną.
Drutex, który znany jest ze swojej postawy prospołecznej włączył się więc w kolejne przedsięwzięcie, które wspiera rozwój polskiej architektury i jej związki z biznesem.