Dom murowany i szkieletowy - różnice
Dom murowany to w Polsce najpopularniejsze rozwiązanie, które cieszy się dużym zaufaniem. Z biegiem lat przybywa jednak entuzjastów innych technologii, np. budownictwa szkieletowego. W tym artykule zostaną przedstawione główne różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami technologii.
Dom w technologii szkieletowejźródło: Siniat
Alternatywna filozofia budowania
Domy szkieletowe to zupełnie inne realia budowania. Przede wszystkim prace przebiegają dużo szybciej, więc jeśli chcemy jak najszybciej zamieszkać w nowym domu, to warto zdecydować się na budownictwo szkieletowe. Warto też zauważyć, że ta technologia jest tańsza i w razie potrzeby budynek można bardzo łatwo i szybko rozbudować. Wiele osób podchodzi nieufnie do takiego sposobu budowania, ponieważ domy szkieletowe są uznawane za nietrwałe. Co prawda trudno je porównać z obiektami murowanymi, ale trzeba zauważyć, że można je użytkować bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu przez co najmniej 50 lat. Uważam, że jest to okres bardzo długi i nawet w budynkach murowanych remont jest najczęściej przeprowadzany jeszcze wcześniej.
Techniczne różnice
Dom szkieletowy ze względu na lekkie ściany wywiera stosunkowo niewielki nacisk na podłoże. Dzięki temu jego budowa nie wymaga wykonywania dużych i szerokich fundamentów. Jeśli elewacja budynku będzie typu lekkiego to spokojnie wystarczą fundamenty o szerokości 25 cm. W całym procesie budowy wylewanie fundamentów to w zasadzie jedyne prace mokre. Pozwala to na kontynuowanie budowy nawet w okresie zimowym. Głównym elementem są oczywiście ściany szkieletowe na konstrukcji drewnianej. Obecnie najczęściej wykorzystywane są gotowe prefabrykaty, które na budowie wystarczy połączyć. Jest to bardzo wygodne i błyskawiczne wręcz rozwiązanie, bo montowanie elementów domu może trwać zaledwie kilka dni. Warto tutaj zauważyć również, że stropy w budownictwie szkieletowym (http://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/strefaeksperta/kiedy-warto-rozwazyc-budowe-w-technologii-szkieletowej) są wykonywane z belek lub profili stalowych. Dzięki temu konstrukcja jest lekka i nie obciąża nadmiernie ścian.