Chłodzenie pasywne pompą ciepła
Pompy ciepła to urządzenia, które coraz częściej wykorzystywane są do kompleksowego ogrzewania, ale i chłodzenia budynków. Na zachodzie Europy stanowią już niemal standard, w Polsce wciąż przebijają się do ogólnej świadomości.
Jest to o tyle ważne, że osoby budujące obecnie domy mają olbrzymi wybór różnych sposobów ich ogrzewania. A jest to decyzja na długie lata, której podjęcie poprzedzić powinna dogłębna analiza wszystkich za i przeciw.
Wymagania w stosunku do nowoczesnych systemów grzewczych są bardzo wysokie. Klienci oczekują, że zimą będą one wprowadzały przyjemne ciepło, latem zaś obniżały temperaturę tak by chronić przed upałami. Takie wymagania spełniają geotermalne pompy ciepła produkowane przez Vikersonn.
Zasada działania chłodzenia pasywnego
Chłodzenie pasywne nazywane jest czasami także naturalnym. Polega ono na wykorzystaniu tak zwanego dolnego źródła, które oddaje ciepło do gruntu. Jest to możliwe ze względu na proste i ogólnie znane procesy zachodzące w przyrodzie. Grunt latem ma znacznie niższą temperaturę niż powietrze. Nagrzewa się także znacznie wolniej. Dopiero w końcu lata może być na tyle ciepły, że efektywność chłodzenia ulega lekkiemu obniżeniu. Pompa ciepła typu gruntowego (woda/solanka) i wodnego (woda/woda) wykorzystuje tę różnicę temperatur. Najbardziej efektywne są pompy z sondą pionową. Musi być ona wyposażona w moduł chłodzenia pasywnego, który jest dostępny w ofercie Vikersonn. Może on współpracować z ogrzewaniem ściennym i klimakonwektorowym. Niestety duże nadzieje wiązane z wykorzystaniem go w ogrzewaniu podłogowym okazały się przedwczesne.
Zalety chłodzenia pasywnego
Wykorzystanie pompy ciepła do chłodzenia pomieszczeń zapewnia wiele korzyści. Przede wszystkim cechuje się ono niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Podczas procesu główna pompa ciepła nie pracuje. Uruchomione muszą być jedynie pompy obiegowe. Cały system zapewnia utrzymanie stabilnej i przyjemnej temperatury, która daje przyjemny odpoczynek od panujących na zewnątrz upałów. Nie bez znaczenia jest też fakt, że oddane od gruntu ciepło wraca do budynku w sezonie grzewczym, gdyż podłoże ma zdolności akumulacyjne.
Pompy ciepła mogą być także wykorzystywane do chłodzenia aktywnego. Jest ono odwróceniem procesu ogrzewania i jest bardziej efektywne od chłodzenia pasywnego. Ma jednak podstawową wadę. Jest droższe, ponieważ pompa musi w nim pracować cały czas. Cały system odbiera ciepło, które następnie oddawane jest do gruntu. Oprócz wysokich rachunków za energię elektryczną system taki ma jeszcze jeden minus. Pompa ciepła, w której zainstalowano moduł aktywny jest znacznie droższa od tradycyjnej.