Cegła – uniwersalny materiał architektury przyszłości
Nowoczesna architektura kojarzona jest przede wszystkim z metalem i szkłem. Przezroczyste konstrukcje przypominające stacje kosmiczne znaleźć można na każdym kroku. Jednak coraz większa grupa architektów przekonuje, że nie są to jedyne materiały będące symbolem innowacyjności. Równie piękne, ciepłe, a do tego nawiązujące do tradycji i ekologiczne budowle powstawać mogą z cegły.
Wienerberger, jeden z liderów światowego rynku ceramiki budowlanej od prawie 10 lat organizuje konkurs dla architektów, w którym nagradza projekty wykonane z cegły. Jednocześnie zachęca do stosowania tego materiału w budowie nowych domów, także tych energooszczędnych i o wyśrubowanych normach ekologicznych. Już wkrótce ukończona zostanie budowa domu e4Brickhouse 2020, który ma spełniać postulat niemal zerowego zapotrzebowania na energię pochodzącą z zewnątrz. To doskonała wiadomość dla projektantów, którzy coraz częściej w swoich pracach zwracają się w kierunku tradycyjnego budownictwa, wzbogaconego jednak o najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Potwierdza to Heimo Scheuch CEO firmy Wienerberger, zaznaczając jednocześnie, że jego przedsiębiorstwo czuje się w obowiązku do pokazywania systemów ceramiki budowlanej, które mogą być stosowane w budownictwie energooszczędnym.
Budując z cegły: ekscytująca niespodzianka
W swoim artykule zawartym w albumie Brick’12, będącym podsumowaniem konkursu Wienerberger Brick Award profesor architektury z Uniwersytetu w Stuttgarcie, Amo Lederer napisał miedzy innymi: jesteśmy przekonani, że musi istnieć przeciwwaga dla światowego entuzjazmu wobec architektury XX wieku ze szkła i stali. Podkreśla on jednocześnie, że w nowej architekturze brak jest elementu zaskoczenia, a wszystko widoczne jest jeszcze przed wejściem do budynku. Przeciwstawia temu budowle z cegły, które nie tylko nawiązuje do tradycji, ale także dostarcza emocji poprzez wskazywanie różnicy między wnętrzem i otoczeniem budynku.
Naturalny materiał o niezwykłej wartości
Cegła jako materiał naturalny, tworzony z gliny ma doskonałe właściwości absorpcyjne i wentylacyjne. Oddaje i pochłania wilgoć, tworzy w pomieszczeniach odpowiedni mikroklimat. Obłożona tynkiem mineralnym daje także właściwą izolację termiczną. Architekt Rudolf Finsterwalden, członek jury tegorocznego konkursu Wienerberger Brick Award nie ma wątpliwości, że to doskonały materiał budulcowy.
Wienerberger kładzie nacisk na systemy i kompletne rozwiązania
Wienerberger to firma o zasięgu światowym, lider w dziedzinie ceramiki budowlanej. Współpracuje zarówno z architektami jak i klientami indywidualnymi. Kolejne generacje jego produktów to odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez konsumentów i partnerów handlowych. Heimo Scheuch podkreśla, że w tworzeniu ich dominuje teraz myślenie systemowe, prowadzące do tworzenia całych rozwiązań architektonicznych, a nie pojedynczych wyrobów. Pozwala to na stosowanie zgranych ze sobą już wcześniej elementów w sposób jak najlepiej spełniający oczekiwania klienta.
Wienerberger buduje dom przyszłości
Wyzwaniem przed którym stoi dziś branża budowlana to stworzenie rozwiązań, które pozwolą na stawianie domów energooszczędnych, które nie wpływają niekorzystnie na środowisko naturalne. Aby pokazać, że cegła jest doskonałym materiałem do tego rodzaju projektów, Wienerberger buduje dom przyszłości nazwany e4 (energy, environment, economy, emotion&helth). Ma on spełniać normy zawarte w dyrektywie Unii Europejskiej, która przewiduje, że od 2020 roku będzie można budować jedynie domy o tak zwanym zerowym zapotrzebowaniu na energię. Realizowany projekt opiera się na czterech podstawowych zasadach: masywnej, energooszczędnej bryle zbudowanej z cegły, wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, stosunkowo niskich kosztach budowlanych i energetycznych oraz wysokim komforcie życia.
Projektanci przewidują, że budynek ten wytworzy więcej energii niż zużyje. Będzie ona pochodziła w 1005 ze źródeł odnawialnych, a co za tym idzie nie będzie miała złego wpływu na środowisko naturalne.
Wienerberger Brick Awards
Aby promować idee budownictwa z cegły, Wienerberger od 2004 roku organizuje konkurs dla architektów na najlepszy projekt budynku wykonanego z tego materiału. W bieżącym roku do ostatecznej rozgrywki nominowano 50 projektów powstałych w 28 państwach. Wszystkie one wykazują przywiązanie do lokalnej specyfiki, a jednocześnie stosują najnowocześniejsze rozwiązania architektoniczne. Międzynarodowe jury, w którym zasiadają uznani architekci Plamen Bratkom z Bułgarii, Rudolf Finstenwalder z Niemiec, Hrvoje Hrabak z Chorwacji, John Foldbjerg Lassen z Danii oraz Zhang Lei z Chin dokona wyboru zwycięzców, którzy ogłoszeni zostaną podczas uroczystej gali, która odbędzie się 3 maja 2012 roku w wiedeńskim ratuszu. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody pieniężne, a wszystkie nominowane propozycje zobaczyć będzie można w wydanym z tej okazji albumie Brick’12.