Bydgoszcz światową stolicą betonu komórkowego
W dniach 14-17 września 2011 roku Bydgoszcz gościła ponad 300 naukowców z całego świata, którzy przybyli na V Międzynarodową Konferencję Autoklawizowanego Betonu Komórkowego. To jedno z ważniejszych wydarzeń w branży, podczas którego omawiano nowe technologie oraz trendy pojawiające się w tym bardzo wyspecjalizowanym dziale budownictwa.
Od 1960 roku przedstawiciele świata nauki specjalizujący się w badaniach nad betonem spotykają się co 5-6 lat, by podsumowywać dotychczasowe osiągnięcia na tym polu oraz zastanawiać się nad dalszym rozwojem całego sektora. To okazja do porównania stanu prac w różnych ośrodkach oraz wymiany doświadczeń. Inicjatorem konferencji jest EAACA, czyli Europejskie Stowarzyszenie Producentów Betonu Komórkowego, które skupia organizacje branżowe z 18 państw, w tym polskie Stowarzyszenie Producentów Betonów.
Dziś najważniejszym zagadnieniem, na którym skupia się cała światowa branża budowlana jest współgranie budownictwa z ekologią i poszanowaniem przyrody. To właśnie hasło obecnej konferencji: „Zapewnienie zrównoważonego rozwoju” odzwierciedla najnowsze trendy. Jak budować i doskonalić swoje produkty, by jednocześnie pozostawać w zgodzie z przyrodą oraz środowiskiem kultury. Nad tym właśnie radzili zgromadzeni w Bydgoszczy, którzy podkreślają, że beton komórkowy wpisuje się świetnie w te tendencje ze względu na technologię produkcji, a także jego użytkowanie i utylizację.
Na konferencji spotkali się profesorowie, architekci, inżynierowie, szefowie organizacji branżowych oraz prezesi firm działających w branży. Byli więc obecni zarówno teoretycy zajmujący się badaniami naukowymi, jak i praktycy, którzy te badania przenoszą na konkretne rozwiązania budowlane. W ciągu czterech dni omawiano pięć tematów na dziesięciu sesjach. Uczestnicy usłyszeli kilkadziesiąt referatów obracających się wokół różnorodnych zagadnień związanych z produkcją oraz zastosowaniem autoklawizowanego betonu komórkowego. Omawiano osiągnięcia w zakresie surowców i produkcji, właściwości wyrobów, zapraw, technik budowy. Wszystkie odczyty skupione były jednak przede wszystkim na wykorzystaniu betonu komórkowego w kontekście zrównoważonego rozwoju. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także wykłady omawiające najnowsze trendy w zmianach przepisów dotyczących zastosowania materiałów proekologicznych w budownictwie.
Miejsce spotkania najważniejszych przedstawicieli branży nie było przypadkowe. Województwo kujawsko-pomorskie to region, gdzie przed 60 laty powstałą pierwsza w Polsce fabryka betonu komórkowego. Zakłady w Redzie i Solcu Kujawskim dały początek polskim osiągnięciom na tym polu. Druga z wymienionych fabryk wchodzi dziś w skład Grupy Kapitałowej Solbet, która należy do liderów na rynku betonu komórkowego oraz chemii budowlanej. Historia polskiej branży betonu komórkowego to ponad 200 milionów metrów3 produktów, które wykorzystano do budowy domów dla około 10 milionów ludzi. Taki rozwój nie byłby możliwy bez opracowywania nowoczesnych technologii, które przyspieszają produkcję a jednocześnie powodują, że staje się ona mniej uciążliwa dla środowiska naturalnego. Postęp taki nie byłby możliwy bez współpracy z kadrą naukową. Warto wspomnieć, że zaowocowała ona między innymi otwarciem w Polsce 30 zakładów produkujących beton komórkowy. Dzięki temu Polska ma dziś 30% udział w europejskim, a 10% w światowym rynku betonu komórkowego.
Aby podkreślić związek konferencji z realną produkcją betonu komórkowego, konferencja rozpoczęła się od wizyty w zakładzie w Solcu Kujawskim należącym do Grupy Kapitałowej Solbet. Istnieje on od 1954 roku i sukcesywnie zwiększa swoja produkcję, od 3,8 m3 w 1954 roku do 800 tysięcy m3 w 2010. W fabrykach należących do grupy produkuje się dziś około ¼ całego betonu komórkowego wytwarzanego w Polsce. Wchodząca w skład grupy spółka Solbet Zremb specjalizuje się z kolei w projektowaniu nowoczesnych maszyn do produkcji betonu.
Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej Solbet, Marek Małecki, podkreśla, że przedsiębiorstwo inwestując w nowe technologie i opracowując nowatorskie metody produkcji, nie pozostawia ich dla siebie, ale pokazuje całej branży. „Jako lider czujemy się odpowiedzialni za rozwój betonu komórkowego w Polsce” – podsumowuje Małecki, który pełni jednocześnie funkcję przewodniczącego Sekcji Betonu Komórkowego w SPB oraz zasiada w Komitecie Naukowym konferencji.
Spotkanie w Bydgoszczy było także okazją do promocji regionu Kujawsko-Pomorskiego. Część merytoryczna odbywała się na Uniwersytecie Przyrodniczym, natomiast po spotkaniach uczestnicy konferencji brali udział w zwiedzaniu Bydgoszczy i Torunia, koncercie w Filharmonii oraz rejsie po Wiśle i Brdzie.