Austrotherm produkuje „Gwarantowany Styropian”
Niezależne laboratoria badawcze sprawdzają losowo wybrane produkty krajowych firm tworzących materiały służące do ocieplania budynków. Sprawdzają zgodność parametrów i tym samym wykazują uczciwe marki, dbające o wysoki standard produkcji. W programie „Gwarantowany Styropian” pod lupę są brane materiały firm, które dobrowolnie przystąpiły do przedsięwzięcia, jak i tych, które nie brały w nim udziału.
Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu w 2012 roku rozpoczęło program „Gwarantowany Styropian”, w którym sprawdzono jakość materiałów termoizolacyjnych na rynku. Jednym z pierwszych uczestników przedsięwzięcia jest firma Austrotherm. Marka jest również laureatem tegorocznej edycji, otrzymała Certyfikat Gwarancji Jakości Styropianu. Na opakowaniach produktów może umieszczać specjalny znak jakości „Gwarantowany Styropian”. Wyróżnione rodzaje materiałów to: Austrotherm EPS 040 Fassada, Austrotherm EPS 038 Fasada Seper, Austrotherm EPS Fassada Premium, Austrotherm EPS 037 Dach/Podłoga, Austrotherm EPS Dach/Podłoga Premium oraz Austrotherm EPS 035 Parking.
Firmy, biorące udział w programie, poddawane są specjalnym kontrolom i badaniom w niezależnych laboratoriach. Losowo wybrane z rynku paczki styropianu są szczegółowo sprawdzane pod kątem parametrów termoizolacyjnych oraz wytrzymałościowych. Celem takiego działania jest wykazanie, że podane przez producenta informacje o produkcie są prawdziwe. Austrotherm uzyskał pozytywną ocenę i potwierdzono zgodność produktu z deklarowanymi parametrami.
Program „Gwarantowany Styropian” wychwytuje nieuczciwe firmy, które przekłamują dane tak, by wykazać wymagane standardy. Pomysłodawcy inicjatywy chcą wprowadzić zasady czytelnego oznakowania płyt styropianowych, wyróżniając te firmy, które uczciwie traktują nabywców. Uczestnicy programu są zobowiązani do umieszczenia dodatkowej tabeli z wyszczególnionymi, kluczowymi parametrami dla danego produktu. Najczęściej są to: współczynnik przewodzenia ciepła (lambda),
wytrzymałość na ściskanie CS(10) i minimalna gęstość. Co ciekawe, gęstość może zostać sprawdzona bezpośrednio przez klienta. Wystarczy zważyć paczkę i porównać wynik z zalecaną przez ekspertów minimalną wartością dla wybranej odmiany styropianu. Przeprowadzane przez Instytut Techniki Budowlanej badania wyraźnie wykazują, że im większa gęstość, tym bardziej poprawiają się właściwości mechaniczne i termoizolacyjne płyt styropianowych. Konsumenci powinni wiedzieć, że lekki styropian nie jest lepszym izolatorem. Niegdyś pokutowała w świadomości klientów opinia, że taki materiał ma więcej powietrza, które lepiej trzyma ciepło. Obecne badania nie potwierdzają takich ustaleń. Producenci zaniżający gęstość płyt chcą zredukować koszty produkcji. Sprawdzanie i porównywanie z zapisaną wartością gęstości może pozwolić wyłonić produkty nieposiadające deklarowanej izolacji termicznej, a rozsądny zakup zwróci się w przyszłości przy eksploatacji budynku, bo zmniejszą się koszty jego ogrzewania. Program „Gwarantowany Styropian” wyróżnia sprawdzonych producentów, dla których liczy się dobro klienta i jego zadowolenie.