Vandersanden NV
O firmie
Historia
Firma Vandersanden powstała w 1925 roku jako mała cegielnia w belgijskim mieście Spouwen. Pierwotnie produkcja odbywała się z wykorzystaniem jednego pieca i prasy polowej, a suszenie cegieł miało miejsce na zewnątrz, pod wiatami. Przez lata firma przeszła szereg zmian i modernizacji, między innymi wymieniono wszystkie parki maszynowe. Wdrożone zostały technologie przyjazne dla środowiska, a centrala firmy dostarcza zakładom własną energię elektryczną. Kominy we wszystkich fabrykach wyposażone zostały w filtry gazów spalinowych, w celu oczyszczania gazów powstających podczas spalania. Zwiększenie produkcji zaowocowało wejściem na zagraniczne rynki. Obecnie marka Vandersanden znana jest na całym świecie i posiada swoje zakłady w Belgii, Holandii oraz Francji. Poza tym firma dysponuje rozbudowaną siecią dystrybucyjną obejmującą swym zasięgiem wiele krajów.
Cele
Tworząc najwyższej jakości cegły ręcznie formowane oraz produkty na nich bazujące, Vandersanden dostarcza naturalnych i szlachetnych materiałów budowlanych, podnoszących jakość i komfort życia ludzi, którzy pragną uczynić swe otoczenie piękniejszym i jednocześnie idealnie dopasowanym do ich własnych potrzeb i preferencji. Dzięki stałemu utrzymywaniu i ulepszaniu technologii produkcji oraz stosowaniu wysokiej jakości surowców, Vandersanden produkuje najwyższej jakości produkty końcowe. Firma kładzie duży nacisk na innowacyjność i kreatywność swoich pracowników, ponieważ to dzięki nim powstają nowatorskie i niespotykane projekty.
Oferta
- cegły ręcznie formowane
- płytki ręcznie formowane
- cegły bezfugowe
- bruki
- narożniki
- kształtki
Osiągnięcia
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, zaangażowaniu i profesjonalizmowi, firma zyskała uznanie i zaufanie klientów na całym świecie. W trosce o najwyższą jakość swoich produktów Vandersanden poddaje je licznym badaniom i testom. Producent jest świadom wpływu produkcji na środowisko naturalne, dlatego cegły Vandersanden powstają wyłącznie dzięki połączeniu naturalnych elementów, takich jak: iły, piasek, woda, powietrze oraz ogień. Ponadto proces wypalania odbywa się w energooszczędnych, sterowanych komputerowo piecach tunelowych zasilanych gazem, co znacząco obniża zużycie energii elektrycznej.